Google-chefer fortsætter med sulteløn

Der er ingen lønforhøjelse til de tre øverste chefer hos Google, som igen i år må nøjes med en enkelt dollar i løn. Samtidig har de to stiftere hver tjent over 8 milliarder kroner på at sælge google-aktier.

Googles ansatte kan dårligt mukke over, at deres chefer får mere i lønningsposen end dem selv.

Ligesom sidste år har de to stiftere, Sergey Brin og Larry Page, samt administrerende direktør Eric Schmidt været beskedne, og har kun tildelt sig selv en enkelt dollar i lønningsposen, svarende til 50 øre om måneden før skat.

For at få husholdningsbudgettet til at hænge sammen, har Google-stifterne i stedet haft travlt på børsen med at sælge ud af deres aktier i firmaet. Ifølge nyhedssiden Cnet.com fik de begge knap en milliard kroner ind på bankkontoen ad den vej i løbet af december måned.

Og det er oven i købet ikke et usædvanligt træk for stifterne. Siden Google blev børsnoteret i august 2004, har Larry Page og Sergey Brin solgt aktier for henholdsvis 8,5 og 10 milliarder kroner.

Det er langt mere, end hvad andre dotcom-milliardærer hos blandt andet Amazon og eBay har solgt firma-aktier for, efter at deres livsværk blev børsnoteret.

De rekordstore indløsninger har vakt opsigt blandt analytikerne i USA, men ikke ligefrem bekymring. Det er stadig kun en mindre del af aktierne, de to Google-stiftere har solgt fra.

For at undgå anklager om insiderhandel, blev salget af aktierne planlagt allerede inden selskabet gik på børsen. Dengang besluttede de to stiftere sig på forhånd for at sælge 20 procent af deres aktieandel og beholde resten.

Larry Page og Sergey Brin ligger på en delt 55. plads på tidskriftet Forbes liste over verdens rigeste.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder for Analyseværktøjer i PET - Ledelse, data og udvikling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job