Hæder til dansk Notes-hus

Det danske Notes-hus Opus Neo har netop opnået en finalistplacering ved dette års Lotusphere i Orlando, Florida. Opus Neo er blevet nomineret til en Lotus Award 2006 i kategorien “The Best Contextual Collaboration Solution”.

Nomineringen er tildelt på baggrund af produktet "Neo.Portal for Lotus QuickPlace" som er udviklet af Opus Neo. Opus Neo havde indsendt en kundecase for kommunesammenlægningen mellem Hillerød og Skævinge Kommuner.

Det er 12. gang, at der uddeles Awards fra Lotus og i år var Opus Neo den eneste danske IBM Business Partner, der opnåede en nominering.

Der var indsendt mere end 900 løsninger fra 31 lande, som deltog i 7 kategorier.

Administrerende direktør, Jan Zeuthen, er begejstret over at have modtaget finaleplaceringen, som han dog på rund af omfattende fly-problemer ikke selv kunne være ved præsentationen af.

- Det er fantastisk. Vi havde ikke turdet håbe på, at det kunne lade sig gøre. Der er dejligt, at selv et lille firma som vores kan gøre sig gældende på denne måde, siger han.

Øget opmærksomhed

Opus Neo har udviklet en samarbejdsportal til brug i projektarbejde, intranet og e-læringsmiljøer, og Jan Zeuthen håber at nomineringen vil kunne skabe så meget opmærksomhed omkring firmaet, at salget også vil stige.

- Her i 2005 har vi kunnet mærke en stigende interesse fra udenlandske kontakter, og det er allerede nu lykkedes at udbrede vores løsninger til udenlandske kunder i Sverige, Holland, USA og Hong Kong, siger han.

Opus Neo har fem ansatte og er stiftet af Henrik Winkel og Jan Zeuthen i 2001.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    Senior Data Engineer

    Københavnsområdet

    Everllence

    Head of Embedded Software Engineering

    Københavnsområdet

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job