Danskere må vente på licenser efter Adobe-køb

Danske virksomheder interesseret i grafisk software fra Adobe og Macromedia må væbne sig med tålmodighed efter fusionen af de to firmaer. Uventet efterspørgsel har givet ventetid på licenser.

Danske virksomheder skal ikke forvente at modtage licenser til nye produkter straks, efter at Adobe i december gennemførte sit køb af den tidligere hovedkonkurrent Macromedia for omkring 22 milliarder kroner.

Efterspørgslen efter Macromedias produkter - der tæller web-værktøjerne Flash og Dreamweaver - har været langt større end forventet, og Adobe har ganske simpelt ikke kunnet følge med.

- Vi beklager, hvis nogen er blevet ramt af dette, og vi arbejder for fuld tryk på at løse problemet så hurtigt som muligt, siger Caroline Koskull, der er PR-manager for Adobe i Norden.

Kunderne venter

Forsinkelserne har i Danmark betydet, at store kunder, som køber ind efter en licensaftale, har måttet vente i op mod flere uger på at modtage licenserne og tage produkterne i brug.

Forsinkelserne har man også oplevet hos den danske forhandler Ravenholm, men uden at det har ført til utilfredshed.

- Selvfølgelig er det irriterende, men vi står lige midt i et vadested. Vi ser en kraftig bedring og forventer egentlig, at det sker fra dag til dag, for sådan er det med Adobe-produkterne, siger salgschef Claus K. Sørensen.

Ifølge ham er specielt lidt større kunder glade for, at de nu lettere kan købe både Adobe- og Macromedia-produkter under samme licensaftale.

Nye programpakker

Fusionen af de to softwareselskaber blev gennemført i december, og allerede få dage senere var Adobe klar med de første to af tre programpakker, som kombinerer produkter fra både Adobe og Macromedia.

- Eftersom Macromedia ikke havde nogen kontorer i Norden var det aldrig aktuelt med nogen form for integrering. For os er det "business as usual", som gælder, forklarer Caroline Koskull.

Både salget og indtjeningen voksede voldsomt hos Adobe i det seneste kvartal, og det var endda inden, at købet af Macromedia blev gennemført.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job