Sun skubber på Linux-version til ny processor

Sun håber, at en Linux-version, der understøtter Suns nye T1-processor, vil være med til at fremme salget af platformen. Derfor skubber Sun nu på ved at stille udstyr til rådighed.

Server-producenten Sun Microsystems efterlader ingen tvivl om, at selskabet ser Linux som en vigtig brik, der skal falde på plads, for at selskabets nye T1-processor kan få succes.

Sun har allerede frigivet specifikationerne til processoren under en open source-licens, og nu meddeler selskabet, at det har stillet T1-baserede servere til rådighed for en række Linux-udviklere.

Samtidig samarbejder Sun med flere Linux-distributører i et forsøg på at få en Linux-version til T1 klar hurtigst muligt.

T1-version i år

- Flere styresystemer vil gøre T1 interessant for et bredere publikum, siger teknisk chef Mike Splain fra Suns Scalable Systems Group.

Sun forventer dog ikke, at en T1-version af Linux vil være klar før til efteråret.

Der findes i forvejen Linux-versioner til Suns UltraSparc-processorer, men det er ikke en udbredt kombination i serverrummene hos kunderne.

Det skyldes ifølge Mike Splain hovedsageligt, at der er tekniske forhindringer, der gør det mere besværligt at konvertere programmer fra x86-platformen til UltraSparc.

Det har Sun forsøgt at imødekomme ved at åbne for UltraSparc-specifikationerne.

T1-processoren skulle angiveligt gøre porteringen lettere, da den indeholder en BIOS-lignende komponent, som udviklere kan skrive koden til.

Sun har også frigivet selskabets styresystem Solaris som open source, hvilket blandt andet har ført til en portering af Solaris til IBM's PowerPC-platform.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS