Telia køber 180 danske hotspots - tøver med 3G

Telia køber 180 trådløse opkoblingspunkter og flere tusinde kunder af bredbåndudbyderen Yes I Hotspot, som fyrer alle ansatte og lukker ned. Telia vil udfordre TDC på trådløs bredbåndsadgang, men tøver med 3G.

Opkøbet af 180 trådløse opkoblingspunkter, også kaldet hotspots, fra det danske selskab Yes I Hotspot skal styrke Telia i kampen mod TDC om trådløs bredbåndsadgang.

Telia har en 3G-licens, men har endnu ikke åbnet kommercielt for nettet. I stedet har Telia lanceret mobilteknologien Edge, der gør det muligt at overføre data hurtigere via de nuværende GSM-mobilnet.

Med købet af Yes I Hotspot får Telia adskillige tusinde kunder og 180 hotspots, der er opstillet hos blandt andet Fona, 7-Eleven, cafeer og hoteller.

Flere tusinde kunder

Telias administrerende direktør, Jesper Brøckner, siger meget klart, at det handler om at udfordre TDC, som har adskillige hundrede hotspots og sidste år åbnede for sit 3G-netværk.

- Vi vil styrke vores position som udbyder af trådløse net og bredbåndsadgang via mobilnettet. Vi har Edge, og nu ønsker vi at skabe en mere solid platform, siger han.

Teliasonera har nu i alt 1.100 hotspots i hele Norden.

Telia ønsker hverken at oplyse købsprisen eller hvor mange kunder, selskabet overtager. Administrerende direktør Christian Marstrander fra Yes I Hotspot fortalte dog til Computerworld i 2004, at selskabet havde 5.600 abonnenter.

For Telia handler det om at styrke den trådløse adgang for kunder på farten, mens selskabet lurepasser på 3G, hvor Telia ellers har en licens.

Teleselskabet har i Danmark valgt i stedet at satse på Edge, som er langsommere end 3G, men til gengæld dækker hele landet.

- Indtil videre synes vi, at Edge og hotspots er en stærk kombination, når man arbejder med trådløse bredbåndsforbindelser. Vi mener ikke, at nogle teknologier er andre overlegne, men at det handler om at finde den rette kombination, siger Jesper Brøckner.

Klar med UMA

Selskabet er således også klar med teknologien UMA i første halvår. UMA understøttes af specielle mobiltelefoner, som automatisk skifter til IP-telefoni via trådløse netværk, også kaldet Wi-Fi, i hjemmet, mens Telias mobilnet bruges uden for hjemmet.

Telias køb af aktiviteterne betyder, at der ikke er meget tilbage i Yes I Hotspot, som ellers havde store nordiske ambitioner.

Administrerende direktør Christian Marstrander fortæller, at selskabet havde seks ansatte, som nu står uden job. Umiddelbart er der ikke nye planer for selskabet.

- Vi kan ikke starte et nyt hotspot-selskab, det siger selv. Men det er muligt, at vi gør noget andet, fortæller han.

Selskabet ejes af private investorer.

Selv har Christian Marstrander dog nok at se til. Han har siden december stået i spidsen for musikportalen Prefueled, som er finansieret af Fona og en række private investorer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job