BBC-spiludvikler satser på Danmark

En invitation fra den danske regering samt en dansk kæreste har lokket den britiske spiludvikler Gameware til at åbne kontor i København. Nu skal DR overbevises om 3D-spil direkte på tv.

Det britiske spilfirma Gameware vil anvende København som brohoved til at komme ind på det nordiske marked med selskabets spil, der fungerer på tværs af nettet, mobiltelefoner og tv.

I første omgang beskæftiger kontoret kun Paul Tyler, der de seneste 11 år har arbejdet for BBC, men som nu skal hjælpe Gameware med at sætte fokus på tv-delen i selskabets spil.

Paul Tyler er flyttet til Danmark sammen med sin danske kæreste, efter Udenrigsministeriet gennem dets program Invest in Denmark først tog fat i det britiske firma.

- Konvergens betyder, at broadcastere nu bliver mere interesseret i internettet og mobiltelefoner, mens andre omvendt bliver mere interesseret i tv. Så vi arbejder med at skabe underholdningsformater, der virker på tværs af en række platforme, fortæller Paul Tyler.

3D-monstre på tv

For BBC har Gameware skabt konceptet BAMZOOKi, som selskabet nu vil forsøge at afsætte til DR og andre nordiske tv-stationer.

Med BAMZOOKi kan børn på nettet skabe deres egne væsener, også kaldet zooks, som kæmper mod andre børns skabninger. 32 bliver udvalgt til at kæmpe mod hinanden på tv i en blanding af direkte fjernsyn og 3D-animationer.

Det kendes også som "augmented reality", som er noget det danske spilfirma Augmented Media arbejder med.

Dermed adskiller Gameware sig fra danske spilselskaber som NDS Denmark og Craftwork, der satser på spil til de settopbokse, der står under tv'et.

- Vi arbejder mere med den måde, hvor formatet virker på tværs af formater. Noget, du laver på internettet, kan have indflydelse på noget, som bliver sendt på fjernsynet, siger Paul Tyler.

Gameware udvikler også et større spil til Nokias næste generation af mobiltelefoner, og Paul Tyler vil med tiden kigge på at tilknytte danskere til firmaet, formentlig dog gennem freelance-aftaler.

Det danske kontor holder til i it-væksthuset 5te på IT-Universitetet i København.

Relevante link

Præsentationsvideo for tv-konceptet BAMZOOKi

BAMZOOKi hos BBC

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect