Fredagens aviser om it

Norske Expert vil købe 42 butikker i Danmark. Mobilselskabet 3 i samarbejde med Skype. Kunøe vil sælge SAP-konsulenter fra efter fusion. Kontroversiel investor bag Cbrain-notering. TDC vil sælge andel i polsk mobilselskab. Investeringer skal sikre vækst for Systematic.

Norske Expert vil købe 42 butikker i Danmark

Den norske elektronikkæde Expert forhandler om at overtage 42 butikker i Panasonic-kæden for at blive størst målt på antallet af butikker i Danmark. Målt på omsætning er Fona og Elgiganten større, men også den position vil Expert udfordre. Elgiganten tager udfordringen alvorligt, men bekymrer sig mere om prispresset fra den voksende internethandel. (Børsen)

Mobilselskabet 3 i samarbejde med Skype

Mobilselskabet 3 er i Sverige og Danmark gået sammen med Skype om at tilbyde et datakort til bærbare pc'er med ubegrænset forbrug for 299 kroner om måneden. Med i pakken følger også Skype, så man kan ringe gratis til andre computere. Mobilselskabet 3 skyder en større kampagne i gang for selskabets datakort til pc'er i næste uge. (Børsen)

Kunøe vil sælge SAP-konsulenter fra efter fusion

Storinvestoren Ib Kunøe vil nu trimme selskabet efter fusionen mellem den norske it-koncern Ementor og it-forhandleren Topnordic. Blandt andet skal en del af den danske SAP-konsulentforretning lægges ud i et selvstændigt selskab under ledelse af Carsten Dilling. Divisionen skal herefter klargøres til salg, hvor EDB Gruppen ses som oplagt køber. Fusionen giver samtidig et skatteaktiv på 6,6 miliarder kroner, som Ementor har optjent gennem flere års massive underskud. (Børsen)

Kontroversiel investor bag Cbrain-notering

Det er den kontroversielle finansmand Peter Forchhammer, der står bag det lille it-selskab Cbrains utraditionelle notering på Københavns Fondsbørs. Peter Forchhammer købte 11 procent af selskabet i januar, men lagde allerede en plan for hastenoteringen i september sidste år. (Børsen)

TDC vil sælge andel i polsk mobilselskab

Efter salget af TDC til fem kapitalfonde har den danske telekoncern nu tilbudt de øvrige aktionærer i det polske mobilselskab Polkomtel at købe TDC's ejerandel på 19,6 procent. Selskabet har en samlet markedsværdi på 33 milliarder kroner. Teleanalytiker Poul Ernst Jessen mener, at TDC med salget risikerer at gå glip af en fremtidig gevinst. (Berlingske Tidende, Børsen, Jyllands-Posten)

Investeringer skal sikre vækst for Systematic

Det århusianske software- og systemhus Systematic Software Engineering vil investere i medarbejdere og nye produkter for at sikre fortsat vækst. Selskabet fik i regnskabsåret 2004/05 en omsætning på 217 millioner kroner og et overskud før skat på seks millioner kroner. (Børsen)

Få automatisk dagens avisresumeer sendt til din indbakke hver morgen. Opret dig som bruger på Computerworld.dk og sæt "Dagens aviser om it" på overvågning med Computerworld Nyhedsovervågning.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse