Opbrud bliver dyrt for it-forhandlerne

Opbruddet i den danske it-branche bliver en dyr affære. På otte måneder er tre nye forhandlere dukket op. Det er mindst én for meget, mener analytiker. Hård kamp venter forude.

I løbet af de sidste otte måneder har tre nye it-forhandlere meldt deres ankomst, og det er ifølge analysehuset
IDC Nordic mindst én for mange.

Især må en af de to, der er fokuseret på hardware, se sulten i øjnene.

Får svært ved at overleve

Først kom A Gain, og så i hastig rækkefølge Comwir og Komplex IT.

De seneste rygter vil vide, at de tre Kerfidirektører, der netop har sagt op, også lurer på at stifte en hardwareforhandler.

– Jeg tror ikke, at der er plads til alle sammen. Bare de to nye hardwareforhandlere, der allerede er etableret, får svært ved at overleve, vurderer Anders Elbak, analysechef, IDC Nordic.

De to hardwareforhandlere er Comwir og Komplex IT. Til forskel fra dem satser A Gain med tidligere Atea-direktør Frank Mortensen i spidsen mere på software og vidensbaserede løsninger.

– Når en hardwareforretning som Comwir går op mod Atea, skal der kæmpes om hver eneste ordre. Vores forretning er i langt højere grad kompetencebaseret og i bund og grund noget helt andet, mener Frank Mortensen, administrerende
direktør, A Gain.

Tøj og Magasin

Jakob Keil Thye stifter af og administrerende direktør for Comwir mener slet ikke, at hans virksomhed kan sammenlignes med Komplex IT, som han betegner som en server/storage-leverandør.

– Vi har også server/storage, men bare som en del af forretningen. Det svarer til at sammenligne en tøjforretning på Strøget med Magasin. De har også tøj i Magasin, men de har sandelig også meget andet end tøj, siger Jakob Keil Thye.

At det overhovedet er kommet så langt, at afhoppere fra Atea i stribevis har etableret konkurrerende virksomheder tilskriver Anders Elbak, at der må være “noget galt” i Atea.

– Noget har været ravruskende galt, når så mange ledere forsvinder. De har jo tydeligvis vurderet, at det stod så galt til i Atea, at de kunne gøre det bedre selv, siger Anders Elbak

Konsolidering lurer

Ud over at det i al almindelighed er hårdt arbejde at tjene til dagen og vejen som hardwareforhandler på det danske marked, så skærper konsolidering også konkurrencen.

– Med fusionen af Topnordic og Ementor ser vi både en større spiller og et eksempel på, at markedet bliver mere totalleverandørorienteret, siger Anders Elbak, der ikke afviser, at konsolideringerne fortsætter også efter Ementors fusion med Topnordic.

Uanset hvordan man vender og drejer den aktuelle konkurrencesituation, så vil Comwir og Komplex IT møde kraftig konkurrence fra Topnordic/Ementor.

– Og Atea vil trods alt nok ikke ligefrem forlade markedet, lyder det fra IDC’s analysechef.

Spørgsmålet er altså, hvem af de nye hardwareaktører, der ender med at forlade valpladsen med benene forrest.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S