Fagforening sender it-virksomhed i graven

It-fagforeningen Prosa trækker tæppet væk under it-virksomheden IQ Consulting, som fagforeningen har fået erklæret konkurs på grund af manglende lønudbetaling.

Manglende løn- og feriepengeudbetalinger til to medarbejdere har fået it-fagforeningen Prosa til at begære IQ Consulting fra Charlottenlund konkurs.

De to medarbejdere manglede at få udbetalt en måneds løn samt manglende feriepenge for 2005 til den ene medarbejdere og manglende feriepenge for et halvt år til den anden.

Mange har løn til gode

Men det samlede lønkrav er ifølge administrerende direktør Carsten Peter Nielsen dog større, fordi også andre af selskabets medarbejdere har løn til gode.

Han erkender, at pengene er væk.

- Det er bittert. Vi vurderede, om en betalingsstandsning var en mulighed, men pengene til en eventuel retssag var der ikke, siger Carsten Peter Nielsen.

Ifølge Mette Hjøllund, juridisk medarbejder i Prosa, er det almindelig praksis at fagforeninger sammen med medarbejdere begærer en arbejdsplads konkurs, hvis de ikke får løn.

Få konkurser

Prosa begærer i gennemsnit 10 til 15 firmaer konkurs om året.

- Det er nødvendigt, for at vores medlemmer kan få dækket deres tilgodehavende fra Lønmodtagerhnes Garantifond, siger hun.

Reglerne er nemlig sådan, at man skal fremsætte sit lønkrav inden for et halvt år. Ellers får man status af almindelig debitor i køen ved det konkursramte firma.

Antallet af konkurser er generelt faldet på det seneste, fordi det går godt i branchen.

IQ Consulting har i det seneste årsregnskab ikke opgivet årsomsætningen, men havde i 2004 en bruttofortjeneste på 1,8 millioner kroner.

Alle har nyt job

It-firmaet, der sælger business intelligence og konsulentbistand, havde i 2004 et underskud før skat på 103.491 kroner.

Men dette tal er ifølge administrerende direktør hos IQ Consulting, Carsten Peter Nielsen, blevet ”væsentligt værre” på grund af svigtende salg henover sensommeren 2005. .

Firmaet havde ifølge Carsten Peter Nielsen seks medarbejdere, da det gik bedst.

Det har ikke været nødvendigt at afskedige medarbejdere i forbindelse med konkursen. Alle har selv fundet nyt arbejde.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S