Fredagens aviser om it

TDC mister troen på arabisk eventyr. Aktionærer kan kræve vurdering af TDC.

TDC mister troen på arabisk eventyr

TDC vil ikke på længere sigt investere yderligere i Mellemøsten, selvom ambitionen var at få en bid af det hastigt voksende telemarked. Indtil videre er det kun lykkedes for TDC at få en mindre aktiepost i et mobilselskab i Oman. Henning Dyremose understreger, at det ikke har noget med Muhammed-tegningerne at gøre. (Jyllands-Posten)

Aktionærer kan kræve vurdering af TDC

Salget af TDC til de fem kapitalfonde i Nordic Telephone Company (NTC) kan ende med et syn og skøn, hvis mindretalsaktionærerne kræver det på en generalforsamling tirsdag. Det kan blive bekosteligt for NTC, hvis uvildige skønsmænd når frem til en højere indløsningskurs, vurderer professor i selskabsret, dr. jur. Erik Werlauff fra Aalborg Universitet. (Børsen, Berlingske Tidende)

Få automatisk dagens avisresumeer sendt til din indbakke hver morgen. Opret dig som bruger på Computerworld.dk og sæt "Dagens aviser om it" på overvågning med Computerworld Nyhedsovervågning.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse