Fredagens aviser om it

TDC mister troen på arabisk eventyr. Aktionærer kan kræve vurdering af TDC.

TDC mister troen på arabisk eventyr

TDC vil ikke på længere sigt investere yderligere i Mellemøsten, selvom ambitionen var at få en bid af det hastigt voksende telemarked. Indtil videre er det kun lykkedes for TDC at få en mindre aktiepost i et mobilselskab i Oman. Henning Dyremose understreger, at det ikke har noget med Muhammed-tegningerne at gøre. (Jyllands-Posten)

Aktionærer kan kræve vurdering af TDC

Salget af TDC til de fem kapitalfonde i Nordic Telephone Company (NTC) kan ende med et syn og skøn, hvis mindretalsaktionærerne kræver det på en generalforsamling tirsdag. Det kan blive bekosteligt for NTC, hvis uvildige skønsmænd når frem til en højere indløsningskurs, vurderer professor i selskabsret, dr. jur. Erik Werlauff fra Aalborg Universitet. (Børsen, Berlingske Tidende)

Få automatisk dagens avisresumeer sendt til din indbakke hver morgen. Opret dig som bruger på Computerworld.dk og sæt "Dagens aviser om it" på overvågning med Computerworld Nyhedsovervågning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere