TDC satser på dansk IP-telefon med RSS-læser

En ny trådløs fastnettelefon fra den danske teleproducent RTX gør det muligt at læse e-mails og nyheder via RSS-formatet fra nettet. TDC vil fra april teste den nye telefon blandt de første bredbåndstelefoni-kunder.

TDC vil fra april teste en ny trådløs fastnettelefon fra nordjyske RTX Telecom hos sine kunder.

Telefonen gør det muligt at gå på nettet og læse e-mails og nyheder via RSS-formatet, der tilbydes af de fleste danske nyhedsmedier.

TDC lancerer bredbåndstelefoni til private kunder i næste uge, og det vil være disse kunder, som senere vil have mulighed for at købe den specielle DECT-telefon fra RTX Telecom.

Pakkeløsninger

Planen er at sælge pakkeløsninger, hvor kunderne får bredbåndstelefoni og RTX-telefonen til en samlet pris.

På et pressemøde fredag viste TDC for første gang telefonen frem med muligheden for at se nyheder, e-mails, vejrudsigter og tv-programoversigter på en lille farveskærm.

- Vi har planer om at integrere alt det, vi kan af TDC's eksisterende tjenester. Hvordan det kan lade sig gøre og hvor meget kan lade sig gøre, må så vise sig, siger Gert Rieder, direktør for TDC Privat.

TDC mener selv, at det bliver blandt de første teleselskaber i Europa til at lancere den slags tjenester.

Dedikeret båndbredde

TDC bliver i hvert fald det første selskab til at lancere den nye model fra RTX, og telekoncernen har i en periode eksklusivitet på RTX-telefonen.

Telefonen har en dedikeret båndbredde til samtale, så man ikke risikerer at falde ud, fordi de mere avancerede funktioner benyttes samtidig.

Den forventede udsalgspris bliver på omkring 1.000 kroner.

Børsnoterede RTX Telecom har i forvejen lanceret en trådløs DECT-telefon, som gør det muligt at ringe via Skype. Den kræver dog, at DECT-basestationen via USB er koblet til en tændt pc, hvor Skype kører.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Procon Solution A/S

    Customer Success Consultant

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice