Torsdagens aviser om it

Domstol blåstempler NTC-manøvre. Bagmandspolitiet vinder slagsmål om Trolle-retssag. Riskær går ind i musikbranchen.

Domstol blåstempler NTC-manøvre

Erhvervs- og Selskabstyrelsen og domstolene har én gang tidligere vurderet lovligheden af den model, som NTC forsøger at vippe mindretalsaktionæren ATP på porten med. Det skete, da en gruppe mindretalsaktionærer i rederiet Motortramp i 2003 klagede til Erhvervs- og Selskabsstyrelsen over, at et flertal på en generalforsamling havde foretaget en lignende vedtægtsændring. Dengang godkendte både styrelsen og Københavns Byret manøvren. (Børsen)

Bagmandspolitiet vinder slagsmål om Trolle-retssag

Østre Landsret banker Københavns Byret på plads i slagsmålet om placeringen af straffesagen mod tre personer i forbindelse med John Trolles krakkede Memory Card Technology. Landsretten har besluttet, at sagen skal føres ved Københavns Byret og ikke ved Byretten i Århus. (Børsen)

Riskær går ind i musikbranchen

Finansmanden Klaus Riskær Pedersen er på vej med et stykke software, som pladeselskaberne skal kunne anvende til at teste ny musik på fokusgrupper. Det nye selskab hedder Tracktesting. Ifølge Riskær har selskabet samarbejdet med Institut for Statistik på Handelshøjskolen i København for at få et værktøj til udsøgning af målgrupperne. (Morgenavisen Jyllands-Posten)

Få automatisk dagens avisresumeer sendt til din indbakke hver morgen. Opret dig som bruger på Computerworld.dk og sæt "Dagens aviser om it" på overvågning med Computerworld Nyhedsovervågning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere