Svenningsen: It-fusion skal give kraftig vækst

Det fusionerede Topnordic og Ementor skal fordoble deres omsætning på det svenske marked inden for ganske få år. Sådan lyder ambitionen hos Niels Svenningsen, der netop er blevet indsat som topchef for de to selskaber i Sverige.

Topnordics og Ementors samlede omsætning på det svenske marked skal fordobles i løbet af ganske få år.

Sådan lyder ambitionen hos Niels Svenningsen, der fra 1. maj overtager det overordnede ansvar for de to fusionerede selskaber i Sverige, hvor de i modsætning til resten af Norden fortsat vil operere under hvert deres navn.

Tilsammen har de to selskaber i dag en omsætning på omkring halvanden milliard svenske kroner. Det er Niels Svenningsens mål at fordoble tallet inden for få år.

Det er høje ambitioner, men Niels Svenningsen tror på, at de kan nås.

Sætter turbo på

Den nye topchef vil dog ikke løfte sløret for den strategi, der skal føre de to selskaber til målet.

- Jeg har nogle planer, men jeg endnu ikke drøftet dem hverken med ledelsen eller medarbejderne. Der er dog bred enighed om, hvad vej vi skal. Der skal turbo på, og så er det bare hen over isen, siger han.

Ementors og Topnordics fusion blev godkendt på Topnordics ekstraordinære generalforsamling fornylig. Beslutningen om at indsætte Niels Svenningsen som øverste chef for de to selskaber fik den svenske Topnordic-direktør, Thomas Keifer, til at gå fra borde.

- Det kom ikke som et chok, at Thomas Keifer ønskede at prøve kræfter med andre udfordringer, selv om jeg gerne havde set, at han var blevet, siger Niels Svenningsen.

Agressiv vækststrategi

Niels Svenningsen kan endnu ikke sige noget om, hvornår selskabets for alvor slipper sin agressive vækststrategi løs på det svenske marked, der er det største i Norden for de to selskaber.

- Timingen er endnu ikke på plads, og der sker nok ikke noget lige med det samme, siger han.

Ementors svenske topchef, Johan Rittner, er blevet udnævnt til vicedirektør for den samlede svenske forretning. Han beholder samtidig ansvaret for Ementor-delen, mens Niels Svenningsen overtager ansvaret for Topnordic-delen.

Niels Svenningsen har tidligere været administrerende direktør for HP i Danmark samt ansvarlig for Topnordics ekspansion i Sverige, Norge og Finland.

Topnordic og Ementor besluttede at fusionere i begyndelsen af året, hvor det blev aftalt, at den danske finansmand Ib Kunøe overtog formandsstolen.

Selskabet hedder nu Topnordic i Danmark og Finland, mens det i Norge fortsætter med Ementor-navnet. I Sverige bliver begge navne anvendt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job