Topnordics og Ementors samlede omsætning på det svenske marked skal fordobles i løbet af ganske få år.
Sådan lyder ambitionen hos Niels Svenningsen, der fra 1. maj overtager det overordnede ansvar for de to fusionerede selskaber i Sverige, hvor de i modsætning til resten af Norden fortsat vil operere under hvert deres navn.
Tilsammen har de to selskaber i dag en omsætning på omkring halvanden milliard svenske kroner. Det er Niels Svenningsens mål at fordoble tallet inden for få år.
Det er høje ambitioner, men Niels Svenningsen tror på, at de kan nås.
Sætter turbo på
Den nye topchef vil dog ikke løfte sløret for den strategi, der skal føre de to selskaber til målet.
- Jeg har nogle planer, men jeg endnu ikke drøftet dem hverken med ledelsen eller medarbejderne. Der er dog bred enighed om, hvad vej vi skal. Der skal turbo på, og så er det bare hen over isen, siger han.
Ementors og Topnordics fusion blev godkendt på Topnordics ekstraordinære generalforsamling fornylig. Beslutningen om at indsætte Niels Svenningsen som øverste chef for de to selskaber fik den svenske Topnordic-direktør, Thomas Keifer, til at gå fra borde.
- Det kom ikke som et chok, at Thomas Keifer ønskede at prøve kræfter med andre udfordringer, selv om jeg gerne havde set, at han var blevet, siger Niels Svenningsen.
Agressiv vækststrategi
Niels Svenningsen kan endnu ikke sige noget om, hvornår selskabets for alvor slipper sin agressive vækststrategi løs på det svenske marked, der er det største i Norden for de to selskaber.
- Timingen er endnu ikke på plads, og der sker nok ikke noget lige med det samme, siger han.
Ementors svenske topchef, Johan Rittner, er blevet udnævnt til vicedirektør for den samlede svenske forretning. Han beholder samtidig ansvaret for Ementor-delen, mens Niels Svenningsen overtager ansvaret for Topnordic-delen.
Niels Svenningsen har tidligere været administrerende direktør for HP i Danmark samt ansvarlig for Topnordics ekspansion i Sverige, Norge og Finland.
Topnordic og Ementor besluttede at fusionere i begyndelsen af året, hvor det blev aftalt, at den danske finansmand Ib Kunøe overtog formandsstolen.
Selskabet hedder nu Topnordic i Danmark og Finland, mens det i Norge fortsætter med Ementor-navnet. I Sverige bliver begge navne anvendt.