HP: Store forventninger til tynde klienter

HP ser store vækstmuligheder på markedet for tynde klienter. Selskabet forventer, at salget næsten fordobles i år. Den holdnin deles af analysehuset Gartner, der tror, at de tynde klienter også er på vej ud i hjemmene.

Hewlett-Packard har store forventninger til sine tynde klienter, som selskabet tror vil nå ud i de private hjem indenfor de kommende år, efter erhvervslivet i stort omfang har taget de små computere til sig.

HP solgte sidste år 2,6 millioner tynde klienter og regner med, at der i år bliver solgt mindst 4,5 millioner HP-klienter verden over. Nye og stadigt hurtigere modeller skal understøtte dette vækstmål.

Den holdning deles af analysehuset Gartner, der vurderer, at mange virksomheder har en forældet computer-maskinpark, som er meget dyr at opgradere.

- Når de kigger på tynde klienter ser de hurtigere netværk, bedre sikkerhed og mindre omkostninger. Det er en meget god anledning, siger Gartner-analyutiker Mark Margevicius til IDG News Service.

Han peger på, at tynde klienter er meget billige i vedligeholdelse, fordi de ikke har bevægelige dele som harddiske eller ventilatorer.

Også de private brugere er så småt begyndt at få øjnene op for de tynde klienter, vurderer han. Det kan for eksempel ske i forbindelse med kabel-tv-udbyderens bestræbelser på at levere både applikationer og indhold, hvilket kan understøttes af tynde klienter i hjemmene.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job