Dansk IT efterlyser ny kurs for offentlig it

Vejen til bedre it-løsninger i det offentlige går via en national digitaliseringsenhed og øget standardisering, lyder meldingen fra Dansk IT på Videnskabsministeriets årlige konference om offentlig it-arkitektur.

Århus: Standardisering, nye udbudsformer og en national digitaliseringsenhed er vejen til mere effektive og serviceorienterede it-løsninger i den offentlige sektor, mener organisationen Dansk IT.

På Videnskabs-ministeriets årlige konference om offentlig it-arkitektur præsenterede foreningens formand, Per Buchwaldt, torsdag 12 anbefalinger til en styrkelse af digital forvaltning.

Ingen innovation

- Markedet for offentlige it-løsninger er præget af utilstrækkelig innovation og mangel på konkurrence. Konsekvenserne er dyre og utilfredsstillende it-løsninger, siger Per Buchwaldt.

Han efterlyser øget fokus på standardisering i den offentlige sektor.

- Det offentliges standardiseringsarbejde skal i højere grad sikre åbne snitflader til systemerne, så vi kan få et mere dynamisk it-marked med flere leverandører og større konkurrence, siger Per Buchwaldt.

Han understreger samtidig, at ejerskabet til standarderne bør flyttes fra at være noget, der ligger hos dominerende it-aktører som KMD, til at være noget, der ligger hos de offentlige kunder.

Øget standardisering

Ifølge Dansk IT er det ikke kvalificeret og præcist nok alene at forlange åbne standarder i det offentlige.

Per Buchwaldt forestiller sig derfor, at en national digitaliseringsenhed skal stå i spidsen for at definere standarderne.

- Modellen omkring Den Digitale Taskforce kan godt være udgangspunkt for arbejdet, men der skal flere ressourcer til, og standarderne skal være mere forpligtende for myndighederne, siger Per Buchwaldt.

Udover øget standardisering og en central digitaliseringsenhed efterlyser Dansk IT domænefællesskaber, der skal sikre en koordineret it-indsats på tværs af beslægtede forvaltninger.

Samtidig ønsker Dansk IT at sikre flere it-leverandører adgang til de offentlige kunder via mere smidige udbudsformer i form af nye standardkontrakter og en øget brug af rammeaftaler under Statens og Kommunernes Indkøbs Service (SKI).

Positiv modtagelse

Politisk får anbefalingerne fra Dansk IT en positiv modtagelse af regeringspartiet Venstres it-ordfører, Michael Aastrup Jensen.

- Udspillet er et progressivt skridt mod at sikre, at Danmark også fremover vil være i front inden for digital forvaltning, siger Michael Aastrup Jensen.

Også SF’s it-ordfører Anne Grete Holmsgaard giver udspillet fra Dansk IT en positiv modtagelse.

Hun hæfter sig særligt ved anbefalingerne om øget standardisering.

- Vi støtter en fælles åben standardisering i det offentlige, og jeg mener, at Videnskabsministeriet i langt højere grad bør tage føringen på det område, siger Anne Grete Holmsgaard.

Relevante link

De 12 anbefalinger fra Dansk IT (pdf)

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job