EU truer Microsoft med at forbyde Vista

EU-Kommissionens top-jurister i konkurrencesager truer Microsoft med, at software-giganten ikke vil få lov til at sælge Windows Vista i EU, hvis styresystemet får indbygget bestemte funktioner.

EU fortsætter angrebet på it-giganten Microsofts muligheder for at udnyttet en dominerende markedsposition.

EU-Kommissionen truer i et brev til Microsoft med, at selskabet vil blive forhindret i at sælge den kommende version af styresystemet Windows med navnet Vista i EU, hvis styresystemet får indbygget bestemte funktioner fra Microsoft, skriver Wall Street Journal.

Flere bøder

EU-Kommissionen har tidligere pålagt Microsoft milliardbøder og et krav om at adskille eksempelvis Microsoft medie-afspiller fra styresystemet Windows.

Med styresystemet Windows sidder Microsoft på størstedelen af verdensmarkedet, og EU mener, at sammenbygningen af styresystemet med andre løsninger fra Microsoft forvrider konkurrencen.

- Vi forventer, at Microsoft designer Vista, så systemet lever op til den europæiske konkurrencelovgivning, siger EU's konkurrencekommissær Neelie Kroes til Wall Street Journal.

Det er særligt Microsofts planer om en ny søgemaskine til internettet, der skaber bekymring hos den europæiske konkurrencekommissær.

Den bekymring gælder også en mulig sammensmeltning med den kommende version af Microsofts web-browser, Internet Explorer 7.

Brev afsendt

Neelie Kroes oplyser, at der nu er sendt et brev til Microsoft, hvor EU-Kommissionen gør opmærksom på bekymringerne.

De omfatter også Microsofts planer om at tilføje nye sikkerhedsfunktioner til Windows Vista.

Sikkerhedskonkurrenten Symantec har tidligere udtrykt bekymring over, at Microsoft planlægger at bygge antivirus-software ind i Vista.

Det vil give en skæv konkurrence i forhold til produkter fra Symantec og andre antivirus-firmaer, mener Symantec.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger RPA-udvikler til Robotics Operational Center (ROC)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores team som Infrastruktursystem Specialist i Hvidovre!!

    Københavnsområdet

    Scantruck A/S

    Digitaliseringskonsulent

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S