19 gymnasieelever bortvist for hacking

Så er det ud. Birkerød Gymnasium har bortvist 19 elever, der gennem et halvt år jævnligt har hacket sig ind i gymnasiets computersystem, hvor de har ændret deres egne fraværsprocenter.

Birkerød Gymnasium har bortvist ikke mindre end 19 elever - primært fra 3.G og 2.HF - for at have hacket sig vej ind til gymnasiets administrationssystem, skriver Frederiksborg Amts Avis.

Ifølge avisen har de bortvist elever ændret på deres fraværsprocenter, da de var inde i skolens computersystem, ligesom de har haft adgang til fortrolige oplysninger om både dem selv og andre elever.

De 19 bortviste unge hackere får lov til at deres tage deres afsluttende eksaminer.

Det bliver dog som selvstuderende under skærpede vilkår, hvilket betyder, at de skal op i fuldt pensum i alle fag.

De får heller ikke lov til at deltage i de afsluttende højtideligheder, hedder det.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S