Billigere masteleje garanterer ikke lavere teleregninger

Priserne på masteleje skal sættes ned har konkurrence-rådet besluttet. Men det betyder ikke nødvendigvis billigere telefoni for kunderne, forudser Telekommunikations-industrien.

Konkurrencestyrelsen besluttede i går, at teleselskaberne skal nedsætte priserne på leje af antennemasterne.

Meningen med beslutningen er at sikre lavere priser selskaberne imellem, fri konkurrence på markedet og i sidste ende lavere priser for telekunderne.

Men billigere masteleje giver ikke nødvendigvis billigere teleregninger til mobilkunderne. Det siger Ib M. Tolstrup, direktør for brancheorganisationen Telekommunikations-industrien torsdag.

- Man kan ikke nedsætte prisen på 0,01 øre i minuttet fordi man sparer noget på master. Det vil indgå i det store regnestykke og give mulighed for yderligere prissænkninger.

Teleselskabernes deling af antennemasterne er i sig selv med til at sænke priserne, mener Ib M. Tolstrup. En masteposition koster flere millioner kroner og derfor kan selskaberne spare mange penge på at deles om den, fortæller han.

Teleselskaberne er for længst gået i gang med at genforhandle aftalerne om masteleje. Det skete i marts. Og selskabernes besparelse på at leje hinandens master forventes at blive mærkbar, fortæller Ib Tolstrup.

- Ellers var der ikke nogen som orkede at gå ind i nye forhandlinger. Men resultatet foreligger om et halvt års tid, siger Ib Tolstrup.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere