Århusianere vil sælge konkurrenternes mobilspil

Århusianske Kiloo har ansat den tidligere salgschef hos en af verdens største indholdsdistributører til mobiltelefoner. Strategien er at overtage distributionen af konkurrenternes mobilspil.

Spilfirmaet Kiloo med base i Århus vil ikke længere nøjes med at udvikle spil til mobiltelefoner, men vil fremover også tage konkurrenterne ind i varmen og hjælpe med distributionen af deres spil.

Firmaet har derfor ansat britiske Karl Woods, der senest har været salgschef for Hands-On Mobile, en af verdens største distributører af indhold til mobiltelefoner.

Dermed er Kiloos ejer og administrerende direktør, Jacob Møller, klar til i højere grad selv at stå for distributionen af de mobilspil, selskabet udvikler.

- Karl Woods har haft en ledende position hos et af de største selskaber i verden, som fokuserer på indhold til mobiltelefoner. Han har et netværk, som er usammenligneligt og kender personligt alle de ansvarlige personer, der køber indhold hos teleselskaberne. Det giver en indgangsvinkel, som vi ikke tidligere har haft, siger han.

Distributionen er i dag den allerstørste barriere for firmaer, som satser på udviklingen af mobilspil.

Af samme årsag har Kiloo solgt distributionsretten til seks til otte spil baseret på en Lego-licens til netop Hands-On Mobile.

Målet er at sælge op mod 10 millioner mobilspil. Jacob Møller vurderer, at det er 10 gange mere, end Kiloo selv ville have været i stand til at sælge, selv om det århusianske selskab har aftaler med 170 distributører og en række mobilselskaber.

- Selvfølgelig er det vigtigt, at spillene er gode, men jeg har fundet ud af, at de personlige relationer til mobilselskaberne er alfa og omega. Hidtil har vi ikke haft den store succes med at nå ind til operatørerne, men det kommer til at ændre sig nu, når vi har en mand, der er gode venner med de mennesker, der køber indholdet, siger Jacob Møller.

Kiloo vil ikke kun stå for distributionen af egne spil, men er også klar til at distribuere andre spiludvikleres mobilspil, heriblandt også danske konkurrenters.

Det selvfinansierende selskab har 12 til 15 ansatte, og Lego-aftalen er den største satsning i firmaets historie.

Det første Lego-spil, Lego Bricks, bliver sat til salg gennem Hands-On Mobile om få dage. Herefter følger det næste spil til efteråret.

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S