To mio. Notabene-aktier solgt på 17 minutter

To millioner aktier til en femmer stykket blev revet ned af hylderne, da søgeselskabet Notabene åbnede for salg onsdag formiddag. 17 minutter senere var der udsolgt.

Som det tidligere har været tilfældet for cBrain blev aktierne i it-selskabet Notabene revet væk, da der onsdag formiddag klokken ni blev åbnet for salg af aktier i selskabet.

De to millioner aktier, der blev solgt for en femmer hver, blev nemlig udsolgt på blot 17 minutter, meddeler Notabene.

Det er væsentligt hurtigere end cBrain, der fik solgt sine to millioner aktier på blot et par timer, da selskabet åbnede for salg i februar.

10 millioner kroner

Lynsalget betyder, at Notabene - der hjælper firmaer med søgemaskineoptimering og vejledning om søgerelaterede annoncer - nu får tilført 10 millioner kroner i kapitaltilskud.

Notabene forventer at blive noteret på First North engang i næste uge.

Kursen mod børsnoteringen har været omblæst, i det GP Børsmæglerselskab i begyndelsen af maj udsendte Notabenes børsprospekt til næsten 1.000 mulige investorer uden at sløre deres identiet.

Blandt modtagerne var flere konkurrenter og kommende børskollegaer. GP Børsmæglerselskab har beklaget fejlen, som Datatilsynet er blevet gjort opmærksom på.

Salget er sket via den nye tekniske platform Capitrader.dk, der har gjort det muligt for investorer at notere sig på en tegningsliste på forhånd.

Notabene beskæftiger 25 medarbejdere og arbejder hovedsageligt med markedsføring på søgemaskiner som Google.

Administrerende direktør Brian Mertz Pedersen har tidligere stiftet Virus112 og stået i spidsen for Eurotrust.

Han skabte oprindeligt selskabet Danmark Online, som sidste år fusionerede med Notabene.

Notabene fik i regnskabsåret 2004/05 en omsætning på knap 14 millioner kroner og et overskud på 1,1 millioner kroner. Selskabet forventer en vækst på 30 til 40 procent i 2006.

Søgefirmaet sigter efter at blive noteret på Københavns Fondsbørs indenfor et år eller to.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College