Red Hat vil opad i softwarestakken

Linux-distributøren Red Hat vil mere og andet end levere styresystemer.

Købet af applikationsserverleverandøren JBoss kort før påske, var den hidtil seneste markering af Red Hats ønske om at udvikle sig til en leverandør af en fuldstændig open source-softwarestak.

– I dag leverer vi en masse værdi til vores kunder i produktionsfasen af deres it-projekter. Vi vil også gerne levere værdi til udviklings- og testfaserne af deres projekter, siger Todd Barr, chef for udvikler strategi hos Red Hat.

Red Hat tilbyder i dag sin Eclipse-baserede Developer Suite til udviklerne. Ifølge Todd Barr vil Red Hat arbejde sammen med partnere og udviklere, så firmaet kan introducere nye værktøjer til udviklerne. Det er blandt andet meningen at inkludere SystemTAP, der giver information om Linux-kernen, samt Frysk, der anvendes til debugging.

Red Hat havde allerede lanceret tre såkaldte certificerede softwarestakke, inden firmaet købte JBoss. Ifølge Todd Barr betyder certificeringen, at Red Hat har konfigureret og testet softwarestakkene på Red Hat Enterprise Linux. Red Hat lover support af de certificerede softwarestakke.

Web-applikationsstakken er den lille softwarestak, der med webserver (Apache), database (MySQL eller PostgreSQL) og scriptsprog (PHP) er rettet mod udvikling af mindre webapplikationer.

Java web-applikationsstakken er den lidt større pakke med Tomcat, mens Enterprise Java-stakken er rettet mod store, komplekse enterpriseapplikationer.

Med købet af JBoss vil applikationsserveren JonAS, som anvendes i Enterprise Java-stakken, formentlig blive udskiftet med JBoss. Todd Barr understreger dog, at Red Hat stadig vil understøtte JonAS.

Annonceindlæg fra Computerworld

Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly