Århus-firma vokser på outsourcing af it-drift

It-virksomheden DIR voksede i 2005 på nye kunder, der valgte at outsoruce it-driften til selskabet. Nyt stort datacenter ved Århus skal sikre vækst fremover.

Det århusianske it-selskab DIR øgede i 2005 både indtjeningen og omsætningen på ikke mindst mindre og mellemstore virksomheder, der i stigende grad outsourcede it-driften til selskabet.

DIR's overskud voksede imidlertid kun beskedent, blandt andet fordi selskabet i løbet af året brugte store ressourcer på investeringer i et nyt datacenter, der vil stå klar i slutningen af 2006.

Også certificeringer inden for Microsoft-, Citrix- og IBM-kompetencer har kostet kræfter i løbet af 2005.

Det betyder, at DIR kom ud af året med et overskud på lidt mere end en halv million kroner efter at bruttoresultatet voksede med knapt en million kroner til 7,6 millioner kroner.

- Overskuddet er tilfredsstillende set i lyset af de massive investeringer, der er foretaget i firmaet, udtaler administrerende direktør Vibeke Hansen i en pressemeddelelse.

Selskabet oplyser ikke den nuværende omsætning men forventer i løbet af 2006 at øge den med mellem 30 og 40 procent.

Resultatet forventes imidlertid ikke at følge med op på grund af fortsatte investeringer i det nye datacenter.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S