3.500 fildelere snuppet efter tysk politiaktion

3.500 fildelere bliver nu mødt med et erstatningskrav, efter en aktion hvor tysk politi og pladebranchens organisation IFPI i fællesskab slog til mod eDonkey-brugere tirsdag.

Pladebranchens interesseorganisation IFPI gennemførte tirsdag den hidtil største enkeltaktion mod fildelere, der ulovligt stiller kopier af musiknumre til rådighed på fildelingstjenesten eDonkey.

I alt vil 3.500 fildelere blive mødt med et erstatningskrav fra IFPI efter tirsdagens aktion, oplyser IFPI.

Aktionen fandt sted i samarbejde med tysk politi, der aflagde besøg på 130 adresser for at indsamle beviser i sagen.

Gennem efterforskningen har IFPI med myndighedernes hjælp identificeret 3.500 fildelere, der ifølge organisationen hver har delt op mod 8.000 filer.

- Det burde ikke komme som en overraskelse, at vi optrapper vores indsats på denne måde. Musikbranchen har kørt talrige informationskampagner. De fleste ved udmærket godt, at fildeling uden tilladelse er ulovligt, siger direktør John Kennedy fra IFPI ifølge en pressemeddelelse.

IFPIs ofte kontroversielle indsats mod piratkopiering af musik har hidtil ført til omkring 7.000 sager, der typisk ender med et forlig, hvor fildeleren betaler en gennemsnitlig erstatning på godt 18.600 kroner.

Pladebranchen forsvarer kampagnen mod piratkopiering med et fald i salget af musik i forretningerne gennem de seneste år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere