Licenskontoret skal kontrollere internetadgang

Den nye medielicens omfatter computere både med og uden tv-tuner. Det afgørende for, om en computer uden tuner er licenspligtig, er internetadgangens hastighed, som der fremover skal føres kontrol med.

Kulturminister Brian Mikkelsen (K) og de øvrige partier bag medielicensen lægger op til en kontrol af hastigheden på befolkningens internetforbindelser.

Med indførelsen af den nye medielicens som afløser for den hidtidige tv-licens bliver alle apparater licenspligtige, hvis de er i stand til at modtage billedprogrammer og - tjenester.

Der skal betales en licens per husstand med licenspligtige apparater, der efterfølgende alle vil være dækket.

For computere bliver det afgørende, om de har adgang til internettet og hastigheden på forbindelsen, oplyser afdelingschef i Kulturministeriet, Jesper Hermansen.

Mere kontrol

Indtil videre bliver grænsen for licenspligtige forbindelser sat ved 256 kbit/s eller hurtigere, oplyser Jesper Hermansen.

- Den hastighed er så vidt vi har forstået i øjeblikket grænsen for, hvornår man kan modtage levende billeder via internettet, siger han.

Jesper Hermansen oplyser, at licenskontoret som udgangspunkt skal kunne føre kontrol med bredbåndshastighederne.

- Der er ikke taget stilling til, hvordan vi præcist skruer det sammen, men nu fastsætter vi reglerne, og der er også vilje til at føre kontrol med, at de efterfølgende bliver overholdt, siger Jesper Hermansen.

Udover computere med en tilstrækkelig hurtig internetadgang bliver alle computere med tv-tuner omfattet af den nye medielicens.

Endvidere gælder den nye medielicens for bærbare enheder som visse mobiltelefoner, PDA'er og eksempelvis video-iPods, hvis de kan modtage billedprogrammer og –tjenester via internettet eller telenettet.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen