Licenskontoret skal kontrollere internetadgang

Den nye medielicens omfatter computere både med og uden tv-tuner. Det afgørende for, om en computer uden tuner er licenspligtig, er internetadgangens hastighed, som der fremover skal føres kontrol med.

Kulturminister Brian Mikkelsen (K) og de øvrige partier bag medielicensen lægger op til en kontrol af hastigheden på befolkningens internetforbindelser.

Med indførelsen af den nye medielicens som afløser for den hidtidige tv-licens bliver alle apparater licenspligtige, hvis de er i stand til at modtage billedprogrammer og - tjenester.

Der skal betales en licens per husstand med licenspligtige apparater, der efterfølgende alle vil være dækket.

For computere bliver det afgørende, om de har adgang til internettet og hastigheden på forbindelsen, oplyser afdelingschef i Kulturministeriet, Jesper Hermansen.

Mere kontrol

Indtil videre bliver grænsen for licenspligtige forbindelser sat ved 256 kbit/s eller hurtigere, oplyser Jesper Hermansen.

- Den hastighed er så vidt vi har forstået i øjeblikket grænsen for, hvornår man kan modtage levende billeder via internettet, siger han.

Jesper Hermansen oplyser, at licenskontoret som udgangspunkt skal kunne føre kontrol med bredbåndshastighederne.

- Der er ikke taget stilling til, hvordan vi præcist skruer det sammen, men nu fastsætter vi reglerne, og der er også vilje til at føre kontrol med, at de efterfølgende bliver overholdt, siger Jesper Hermansen.

Udover computere med en tilstrækkelig hurtig internetadgang bliver alle computere med tv-tuner omfattet af den nye medielicens.

Endvidere gælder den nye medielicens for bærbare enheder som visse mobiltelefoner, PDA'er og eksempelvis video-iPods, hvis de kan modtage billedprogrammer og –tjenester via internettet eller telenettet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS