Bærbare pc’er får 64-bit

AMD kommer først med 64-bit dobbeltkernechips til bærbare pc’er.

Med sidste måneds lancering af Turion 64 X2 har AMD introduceret de første dobbeltkernechips med 64-bit til bærbare pc’er. Intel ventes at komme med en tilsvarende teknologi i august. Disse chips er foreløbig kendt under kodenavnet Merom.

Samtidig med introduktionen af de nye Turion-chips kom AMD også med en 64-bit-udgave af lavpris-chippen Mobile AMD Sempron.

– Ved at lancere i maj giver AMD pc-producenterne tid til at lancere nye produkter, så de er klar, når sommerferien er slut. Det er den næststørste sæson for pc-salg i USA, oplyser analytiker Nicole D’Onofrio fra Current Analysis.

Den nye dobbeltkerneprocessor har mulighed for at styre strømforbruget på de to kerner individuelt. På den måde kan pc’en slå den ene kerne fra, når strømbesparelser er vigtigere end ydeevnen. Også strømforbruget på Hypertransport-forbindelsen mellem kernerne og andre komponenter kan styres.

AMD’s markedsandel på bærbare pc’er i Danmark er stigende: I fjerde kvartal 2004 var den 11,8 procent, mens den et år senere var næsten fordoblet til 21,3 procent i henhold til tal fra analysefirmaet Gartner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job