Indisk SOA-kæmpe bliver SAP-partner

Indisk outsourcing-firma bliver første asiatiske SAP-partner.

Indiens største outsourcing-virksomhed Tata Consultancy Services (TCS ) er blevet det første asiatiske firma som er kommet med i SAP's Global Service Partner program.

Det indiske firma med base i Mumbai udfører systemintegration og applikationservice for firmaer verden rundt, og har flere end 2200 ansatte som er specialiseret i SOA (service-oriented architecture).

- Tata er en vigtig partner af flere årsager. For det første har firmaet har et stærkt fodfæste i Indien og resten af Asien, hvor SAP planlægger at vokse. For det andet har Tata en meget stor global it-infrastruktur, siger Bill Wohl, talsmand for SAP.

Tidligere på måneden udtalte CEO Henning Kagermann fra SAP, at firmaet har planer om at udvide markedspositionen i Indien og Kina.

Samarbejdet med Tata ser dermed ud til at være et skridt i den planlagte retning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere