E-medier kræver bedre måling af net-trafik

Foreningen af Danske Internetmedier vil have styr på optællingen af besøgende på hjemmesider. Syv firmaer skal nu finde nye modeller for registreringen.

Nu skal der bedre styr på hvem og hvor mange, der surfer på de danske internetsider.

Foreningen af Danske Internetmedier (FDIM) har udpeget syv firmaer, som skal byde ind med en bedre løsning, end den måde internetmedierne i dag tæller besøgende.

Det fortæller Christian Peytz, formand for FDIM.

- Vi er i dag lidt handicappede af fænomenet unikke brugere, som i bund og grund ikke er det mest nødvendige tal at arbejde med, siger Christian Peytz.

Unikke brugere ligegyldige

Problemet er, at trafikken på nettet er eksploderet, og derfor er det nødvendigt at kunne udspecificere målingerne bedre. Samtidig forveksler mange antallet af unikke besøgende med antallet af personer, som har besøgt en webside.

Drømmen er at få en løsning, som giver et præcist og nuanceret billede af, hvem der besøger hvilke websites hvornår.

Foreningen har derfor defineret, hvad den som minimum vil have. De syv udvalgte firmaer skal så melde ud med yderligere forslag til et forbedret trafiktælle-system, fortæller Christian Peytz.

- Udgangspunktet vil stadig være en totalmåling med en lille sladrehank på websiden. Dertil skal lægges mere nøjagtige panelinformationer, som skal bygges sammen, siger Christian Peytz.

Vil sammenlignes med tv

Internetfirmaet Jubii er et af de firmaer, som tidligere har været kritiske over for det nuværende trafikoptællingssystem.

Administrerende direktør Peter Lundsgaard håber, at det nye system vil kunne sikre gennemskuelighed, så resultatet umiddelbart vil kunne sammenlignes med seertal fra tv.

- Det er fuldstændig ligegyldigt hvor mange unikke brugere en side har. Det afgørende er, hvor meget tid den enkelte bruger på de forskellige sites, og hvad de bruger dem til, siger Peter Lundsgaard.

Peter Lundsgaard understreger, at han godt er klar over, at tv-målingerne har en vis usikkerhed. Men han er villig til at acceptere den samme usikkerhed, hvis bare resultaterne bliver sammenlignelige.

- Der er jo ingen grund til at opfinde et ottekantet hjul, når vi har et rundt, som fungerer ganske godt. Samtidig vil et system som minder om tv-målingerne gøre hele processen lettere for alle parter, siger Peter Lundsgaard.

I øjeblikket betaler internetmedierne hver godt 50.000 kroner om året for optællingen af trafiktallet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere