Colt Telecom får dundrende underskud

Med et underskud på 123 millioner kroner taber teleselskabet Colt Telecom endnu engang penge på den danske afdeling. På fem år har selskabet tabt næsten en halv milliard kroner.

For femte år i træk kan den danske afdeling af Colt Telecom præsentere et underskud. I år lyder det på 123 millioner kroner, og lægger man de seneste fem års resultater sammen, har teleselskabet nu tabt næsten en halv milliard kroner på den danske afdeling.

Rækken af dårlige resultater står i kontrast til omsætningen, der er steget markant i den samme periode. I 2002 var den på blot 37 millioner kroner her i landet, mens der i 2005 blev omsat for 162 millioner kroner.

- Vores koncern er vældig godt tilfreds med resultaterne i Danmark. Det mener jeg også bliver understreget af de nye udfordringer, som jeg har fået tilbudt, siger 36-årige Morten Holck Jæger, der de seneste to år har været administrerende direktør i den danske afdeling – og nu netop er blevet udnævnt til nordisk direktør i Colt Telecom.

Fem år med underskud

Den danske afdeling er en del af det britiske teleselskab Colt Telecom, som i Danmark sælger tele- og datatrafik til store erhvervskunder via optiske fiberkabler.

Morten Holck Jæger peger selv på, at det voldsomme underskud i 2005 skyldes, at selskabet blandt andet har nedskrevet en fordring på 22 millioner, og at man også har en momssag kørende med Skat. Derudover har Colt Telecom nedskrevet anlægsaktiverne med 95 millioner kroner.

De forklaringer ændrer dog ikke på, at den danske afdeling i de seneste fem har kostet koncernen næsten en halv milliard kroner.

Hvor længe tror du, at den danske afdeling får lov til at overleve med et så massivt underskud?

- I en koncern giver det ikke rigtig nogen mening at tage et enkelt isoleret land ud i forhold til den samlede koncern. I regnskabet kan man ikke se den værdi, som det danske selskab - på linie med det svenske, portugisiske, irske osv. - giver til koncernen i form af den tilstedeværelse, vi har i Europa, siger Morten Holck Jæger.

- Underskuddet skyldes også, at vi har foretaget massive investeringer, for det bliver man nødt til for at være konkurrencedygtig på det her marked, tilføjer han.

Flere produkter

Colt har blandt andet brugt 2005 på at etablere et globalt service center, der ligger i Indien. Ifølge Morten Holck Jæger bliver der flere serviceopgaver at kaste sig over i de kommende år, for selskabet er i gang med en udvidelse af de produkter, de tilbyder via fiberkablerne.

- Det har altid været udfordringen at tjene penge nok på den enkelte kunde i form af standarddatatjenester, fordi det koster så meget at grave kablerne ned. Men med IP-telefoni-tjenesterne og den produktportefølje, som følger med, nærmer vi os slutmålet – at blive en full-service-provider, siger Morten Holck Jæger.

- Hele markedet bliver konverteret nu, og det betyder, at der kommer nye tjenester ind. Så vi skal for det første være mere innovative, end man historisk set har været i telebranchen, og for det andet skal vi være væsentlig mere effektive i vores måde at producere tingene på, siger han.

Der er 38 ansatte i den danske afdeling af Colt Telecom, mens der er 3600 i hele koncernen.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Csis Security Group A/S

Product Marketing Manager

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Owner til KMD Nexus

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil