EU-bøde til Microsoft: 2,1 milliarder kroner

EU-Kommissionen har efter formiddagens møde tildelt Microsoft en bøde på 2,1 milliarder kroner som straf for, at selskabet ikke har levet op til et tidligere EU-påbud fra 2004.

Microsoft skal betale 2,1 milliarder kroner i bøde for ikke at have levet op til en tidligere EU-afgørelse, hvor selskabet blev dømt til blandt andet at give konkurrerende selskaber adgang til forskellige tekniske specifikationer.

Sådan lyder det fra EU-Kommissionen, der har holdt møde onsdag formiddag for at diskutere omfanget af den tillægsstraf, som kommissionen har tildelt Microsoft.

11,4 mio kroner om dagen

Microsoft skal betale halvanden million euro - 11,4 millioner kroner - for hver dag i perioden fra midt i december til 20. juni. I alt bliver det 187 dage.

- Microsoft har stadig ikke afsluttet selskabets ulovlige fremgangsmåde. Derfor har jeg ikke andet alternativ end at udstede straf-bøde, lyder det fra konkurrence-kommissær Neelie Kroos.

Bøden er en smule lavere end forventet. Spekulationerne har handlet om strafbøder på to millioner euro om dagen.

EU-Kommissionen truer med at udstede de størst mulige bøder på tre millioner euro om dagen, hvis ikke Microsoft lever op til den første EU-dom senest med udgangen af juli.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere