It-chefer vil have folk med forretningsforståelse

It-folk med forretningsforståelse bliver de kommende år mere attraktive end teknisk orienterede it-folk, lyder vurderingen fra it-cheferne i en ny undersøgelse fra Dansk IT.

It-folk med forretningsforståelse bliver mere attraktive, mens efterspørgslen på de mere teknisk funderede it-folk vil dale.

Det viser en ny undersøgelse gennemført i organisationen Dansk IT's it-chefpanel.

I undersøgelsen siger flere end halvdelen af it-cheferne, at de i højere grad vil søge it-folk med forretningsmæssig forståelse end primært teknisk forståelse de kommende år.

Samtidig fremgår det, at it-folk med kompetencer inden for andre fagområder ved siden af it - som eksempelvis sundhed og byggeri - vil blive mere attraktive.

Mere end regnemaskiner

- Tidligere handlede it groft sagt om at lave avancerede regnemaskiner. I dag er it blevet mere proces-orienteret med et større fokus på eksempelvis virksomheders forretningsflow. Det skaber behov for medarbejdere med en anden profil, siger formand for Dansk IT, Lars Mathiesen.

Han er selv it-direktør i Nykredit og bruger den finansielle sektor som eksempel på et område, der i dag er fuldstændigt gennemsyret af it og på stort set alle niveauer kræver it-forståelse.

Det øgede fokus på forretningsforståelse stiller nye krav til it-uddannelserne, mener Lars Mathisen.

- Uddannelsesverdenen - og de studernede selv - har stadig ikke i tilstrækkelig grad erkendt, at udviklingen går mod det mere proces-orienterede. Det er et område, der bør sættes mere fokus på, siger han.

Lars Mathiesen mener i lighed med it-cheferne i undersøgelsen fra Dansk IT, at der er plads til forbedringer på it-uddannelserne.

I undersøgelsen angiver kun lidt flere end halvdelen af it-cheferne, at de er tilfredse med kvalifikationerne hos de nyuddannede it-folk.

Trods den dårlige vurdering er der tale om en forbedring i forhold til en tilsvarende undersøgelse sidste år.

Her vurderede 70 procent af it-cheferne, at de nyuddannede it-folk ikke var ordentligt klædt på.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S