Net-løs politiker raser over Cybercity

It-ordfører for Dansk Folkeparti, Jørn Dohrmann, har siden april forgæves forsøgt at få flyttet en bredbåndsforbindelse leveret af Cybercity på vegne af Folketinget. Måske kommer der en nødløsning fredag. "Helt grotesk", mener Dohrmann.

Cybercity har snorksovet i timen i flere måneder, mener it-ordfører for Dansk Folkeparti, Jørn Dohrmann, der siden april forgæves har forsøgt at få selskabet til at flytte en internetforbindelse.

Cybercity leverer internet hjemme hos Folketingets politikere, så de eksempelvis kan komme på Folketingets intranet.

Jørn Dohrmann flyttede 1. maj et par kilometer fra sin nu tidligere adresse i Vamdrup ved Kolding.

Allerede i april gjorde han opmærksom på, at internetforbindelsen fra Cybercity skulle flyttes, men det er endnu ikke sket.

Taget som gidsel

- Det er helt grotesk, at Cybercity på den måde kan tage mig som gidsel i flere måneder, hvor jeg ikke kan komme til at udføre mit arbejde på normal vis med en internet-forbindelse hjemme, siger Jørn Dohrmann.

- Hvis Cybercity ikke magter opgaven, må Folketinget til at finde en anden internetleverandør, mener han.

Da Computerworld snakkede med Jørn Dohrmann tidligere på ugen, havde han netop endnu engang forgæves forsøgt at få Cybercity til at oplyse, hvornår forbindelsen vil være i orden.

Efter Computerworld har kontakt Cybercity er han nu blevet lovet, at der fredag etableres en nødløsning med en spiltter på en eksisterende telefonlinjer.

Det betyder imidlertid at seks af husets syv telefoner sættes ud af drift.

Cybercity beklager fejl

- Det er en klar forringelse, men jeg bliver jo nødt til at acceptere det for overhovedet at få en forbindelse, siger Jørn Dohrmann.

Først midt i august kan han få etableret den rigtige forbindelse, fordi det angiveligt kræver, at der trækkes en ekstra linje ind i huset.

Computerworld har de seneste dage forsøgt at få Cybercity til at forklare, hvorfor Jørn Dohrmanns internetforbindelse ikke for længst er flyttet.

Ingen hos Cybercity ønsker at udtale sig til citat om sagen, men over for Computerworld beklager Cybercity forsinkelsen.

I en e-mail skriver Cybercity endvidere, at forsinkelsen efter deres opfattelse skyldes "en række beklagelige fejl hos henholdsvis TDC og Cybercity."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo