Raket med dansk satellitcomputer eksploderet

Computerteknologi udviklet på Aalborg Universitet eksploderede onsdag aften i en raket i luften over en affyringsbase i Kasakhstan. En stor nedtur, lyder det skuffet fra projektkoordinator Dan Bhanderi.

En raket med forskellige former for satellitudstyr eksploderede onsdag aften efter 86 sekunder i luften over en affyringsbase i Kasakhstan.

Ombord var blandt andet en satellit med en mini-computer udviklet på Aalborg Universitet. Computeren skulle med et meget lille strømforbrug levere meget stor regnekraft.

Satellitcomputeren havde en gruppe russiske studerende programmeret til at udføre beregninger direkte i rummet og til at sende data hjem via satellitnettet Globalstar, fortæller projektkoordinator Dan Bhanderi fra Aalborg Universitet.

86 sekunder i luften

- Vi har udviklet en lille computer, som de studerende efterfølgende har programmeret til at styre en række instrumenter til forskellige videnskabelige eksperimenter, siger Dan Bhanderi.

Han betegner det som ærgerligt, at projektet nu er afsluttet med en eksplosion efter kun 86 sekunder på vej mod himmelrummet.

- Det er selvfølgelig en stor nedtur for både os og russerne at flere års arbejde på den måde forsvinder på et øjeblik, siger han.

Ombord på raketten var 15 minisatellitter, og den mislykkede raketopsendelser berører derfor studerende og forskere på universiteter i en række lande.

Den danske satellitcomputer er udviklet på Aalborg Universitet, der selv fik en studentersatellit i luften for to år siden.

Siden er det strømmet ind med henvendelser med tilbud om samarbejde inden for satellitudvikling, fortæller Dan Bhanderi.

Den ålborgensiske satellitcomputer er under stadig udvikling. Næste generation skal bruges ombord på en satellit, som Aalborg Universitet forventer at sende op i foråret 2007.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice