Sander vil sætte alle sejl for at vække it-interesse

Videnskabsminister Helge Sander (V) efterlyser konkrete forslag, som kan øge de unges stærkt faldende interesse for it-uddannelserne. "Kombiner it med anden viden", lyder det fra Microsoft, der også mangler folk for tiden.

Der skal alvorlige initiativer til, hvis der skal dæmmes op for de unges stærkt faldende interesse for it-uddannelserne datalogi og datamatiker-uddannelserne.

Videnskabsminister Helge Sander (V) er bekymret over udviklingen, hvor optaget på datalogi er faldet med næsten 25 procent på blot et år.

Bekymrende udvikling

- Det er en meget bekymrende udvikling, og jeg ville ønske, at vi i større udstrækning kunne påvirke de unge til at søge et område, hvor vi virkelig har behov for nogle stærke kompetencer, siger Helge Sander til Computerworld.

Regerings Globaliseringsråd har i et stykke tid været opmærksom på udviklingen og har forsøgt at finde frem til nogle løsninger - men hidtil uden held.

Sikkert er det, at rådet er helt enigt om, at det væsentligt at gøre noget - og gerne hurtigt.

- Vi har et problem med uddannelsernes attraktivitet. De unge finder dem simpelthen ikke spændende nok. Meget tyder på, at det kan handle om markedsføring af studierne. Måske er det mere spændende for de unge at blive "it-arkitekt" end "datalog", siger Jørgen Bardenfleth, administrerende direktør for Microsoft i Danmark og medlem af Globaliseringsrådet.

Efterlyser konkrete forslag

Helge Sander efterlyser nu konkrete forslag fra både de faglige miljøer og uddannelserne selv, ligesom han har sat sine embedsmænd i gang med at danne sig et forkromet overblik over situationen.

- De faglige miljøer og uddannelserne sidder med fingeren på pulsen, og derfor må de komme med bud på, hvad vi skal gøre, siger Helge Sander.

Det kan dog vise sig sværere end antaget. I hvert fald har datalogi-instituttet på Københavns Universitet, DIKU, overfor Computerworld fornylig fastholdt, at uddannelsen er god og spændende, selv om optaget er faldet fra 221 studerende i 2003 til blot 66 i år.

Anderledes toner lyder der fra Jørgen Bardenfleth fra Microsoft. Han foreslår, at man kigger mere målrettet på at kombinere et andet fag med it, fordi it efterhånden gennemsyrer alle brancher.

It skal kombineres med noget andet

- Danmarks to største brancher er fødevare/landbrugs-sektoren og transport-sektoren, der bliver mere og mere styret med it. Det er oplagt, at kombinere it med viden om disse områder. Det samme gælder mange andre områder, siger Jørgen Bardenfleth.

Han peger som eksempel på, at Microsoft i Danmark især har brug for folk med specialviden om it og økonomi, i det selskabet udvikler økonomi-styringssystemer.

Som det er tilfældet mange andre steder i it-branchen, har også Microsoft en del åbne stillinger for tiden.

Og selv om selskabet har en størrelse, der gør det muligt at rekruttere viden fra andre steder i verden, ærgrer det direktøren, at det er så svært at få fat i de dygtige folk.

Der skal sættes ind i gymnasiet

Helge Sander har blikket rettet mod et sted langt tidligere i de unges uddannelsesforløb.

Han mener nemlig, at de unge skal fristes til at søge it-vejen allerede i gymnasiet.

Som eksempel fremhæver han den sommerskole i spiludvikling, som Aalborg Universitet har stået bag i et par år. I det hele taget er der som et af de eneste steder fremgang at spore i Aalborg, når det handler om it-interesse.

- Vi må erkende, at gymnasiet er det vigtigste sted at påvirke de unges valg af fremtidig uddannelse. Brobygning mellem gymnasiet og universiteterne kan have helt afgørende betydning for de unges valg af en uddannelse inden for særligt de naturvidenskabelige og tekniske uddannelser, lyder det fra Helge Sander.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS