Danware-chef fratræder efter endt arbejde

Opgaven løst. Alt er på skinner. Sådan lyder det fra Danwares salgsdirektør, Per Pedersen, der fratræder med omgående virkning efter implementeringen af selskabets nye salgsstrategi. "Helt udramatisk", lyder det fra direktør Peter Grøndahl.

Efter blot et år på posten er salgs- og marketingsdirektør i børsnoterede Danware, Per Pedersen, med omgående virkning stoppet i selskabet, der holder til huse nord for København.

Per Pedersen har ellers i stor stil været ankermand på Danwares nye kanalstrategi, der har haft til formål at sætte skub i salget af selskabets produkter som krævet af bestyrelsesformand Ib Kunøe.

- Opgaven er fuldført. Salgs-afdelingen er restruktureret, og jeg har været med til at lægge kimen for de tre nye datterselskaber. Det har været en spændende opgave, men nu er det det rigtige tidspunkt til at komme videre, siger Per Pedersen til Computerworld.

Den holdning deles af Danwares administrerende direktør, Peter Grøndahl, der betegner Per Pedersens afgang som "helt udramatisk".

Opgaver fordeles

Med organisationen på plads overtager Danware-manden Michael Graves ansvaret for salget i alle regionerne, mens administrerende direktør Peter Grøndahl overtager ansvaret for de ny-etablerede udenlandske datterselskaber, der er blevet placeret i USA, Storbritannien og Tyskland.

Per Pedersen har endnu ikke et andet job på hånden, men vil indtil videre passe sin konsulent-forretning, SLP Management, som han har kørt sideløbende med ansættelsen i Danware.

- Det vil jeg køre videre med, indtil jeg får det rigtige tilbud, siger han.

Per Pedersen kom oprindeligt til Danware fra en stilling som distributør-ansvarlig for Microsofts produkter i Europa. Han kom til selskabet med en klar opgave - nemlig at få salget skubbet i vejret.

Hverken Per Pedersen eller Peter Grøndahl ønsker at oplyse, om salget vitterligt er kommet i vejret.

De henviser i stedet til Danwares regnskab, der ventes på trapperne i løbet af de næste par uger.

Salget er akilleshælen

Salget er ifølge finansmand, hovedaktionær og bestyrelsesformand Ib Kunøe Danwares akilleshæl, hvilket ligger til grund for beslutningen om at åbne datterselskaber i hovedmarkederne USA, Storbritannien og Tyskland.

I alle tre lande har Danware hidtil været repræsenteret af lokale distributører, hvilket har hindret salget i for alvor at lette - blandt andet fordi salgstrategien ikke er blevet tilstrækkeligt udviklet, siden selskabet blev børsnoteret i 2001.

Danwares hidtidige salgstrategi har satset på selskabets partnere, som har fungeret som både distributører og forhandlere, hvilket har gjort det svært at skalere op og ned.

Ib Kunøe har tidligere til Computerworld betegnet 2006 som et "skæbneår" for Danware, og selskabets seneste regnskab understreger da også Ib Kunøes ord.

Selskabets omsætning i 2005 lå på det laveste niveau i de seneste fem år, mens Danwares indtjening faldt knap 10 millioner kroner fra 24,4 millioner kroner i 2004 til nu 14,6 millioner kroner.

Det er ligeledes den laveste indtjening i de seneste fem år.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura