Radioamatører taber kamp mod el-bredbånd

Radioamatørers appel om signalstøj kommer ikke til at spænde ben for amerikanske forsyningsselskabers planer om bredbånd via elnettet.

Den amerikanske telereguleringsmyndighed FCC har besluttet at afvise et krav fra radioamatører, tv-transmissionsselskaber og flyindustrien om at begrænse eller helt forbyde bredbånd via elnettet.

De tre grupper er bekymrede for, at bredbåndsteknologien vil skabe så meget elektrisk radiostøj fra de uskærmede elkabler, at det vil gå ud over kvaliteten af de luftbårne radiosignaler.

FCC valgte derimod at give udbyderne af bredbåndstjenesterne tilladelse til at benytte deres kabler til bredbånd.

Skal fortsat beskyttes

Visse områder, som eksempelvis omkring radiofyr til flytrafikken og radioteleskoper, vil dog fortsat skulle beskyttes mod radiostøj.

Bredbånd via elnettet har ikke haft stor succes i Europa, hvor mindre afstande til telefoncentraler og flere fibernetværk i de mest udviklede bredbåndslande har begrænset efterspørgslen på teknologien, der også har vist sig vanskelig at få til at fungere.

En relativt ny åben standard skal imidlertid være med til at fremme implementeringen af teknologien i Europa.

I USA er blandt andet millionbyen Dallas-Fort Worth på vej med et såkaldt Smart Grid, hvor IP-tjenester bygges ind i elnettet, hvilket også vil give mulighed for internetadgang for kunderne.

Teknologien er dog samtidig under pres fra især kabeltv-selskaberne og trådløse bredbåndsteknologier som WiMax.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S