Topsil reddet på afgrundens rand

Danske Topsil har afværget en spirende krise ved at sikre sig leverance af det livsvigtige råmateriale silicium, som er en mangelvare på verdensmarkedet. Produktionen er sikret til 2012.

Den dansk halvleder-producent Topsil har sikret sig de nødvendige leverancer af det for selskabet helt livsvigtige råstof silicium frem til 2012.

Dermed afværger det børsnoterede selskab den alvorlige krise, der har gjort fremtidsudsigterne dystre for selskabet i en rum tid.

Topsil meddeler, at aftalen er med en af de i forvejen godkendte leverandører, hvilket betyder, at Topsil ikke behøver ændringer i produktionen.

Sikret til 2012

Med aftalen kan Topsil fortsætte produktionen på det nuværende niveau indtil 2012.

Gratis er det dog ikke. Selskabet skal stille adskillige millioner kroner i garanti til leverandøren. Topsil sigter derfor efter at rejse 33 millioner kroner i en aktie-emission, hvor de nuværende aktionærer får forkøbsret.

Topsil røg ud i krise, da selskabets daværende leverandør af råsilicium opsagde kontrakterne med virkning fra begyndelsen af 2006.

Det skyldtes, at den pågældende leverandør blev overtaget af et solcelle-firma, der ville bruge siliciumet til egen produktion. Silicium af god kvalitet er en mangelvare på verdensmarkedet.

Samlet set kom koncernen ud af 2005 med et underskud på 11 millioner kroner, men opjusterede med indgåelsen af silicium-kontrakten sine forventninger til et overskud før skat på 20-24 millioner kroner for 2006.

Selskabet udstedte i sidste uge aktie-optioner for 2,1 millioner kroner til fem chefer.

Meddelelsen om den nye silicium-kontrakt har ikke overraskende fået aktie-kursen til at buldre op ad i en hast, der har gjort tidligere udstedte aktie-optioner millioner af kroner værd.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S