Alcatel vil overtage Nortels mobilforretning

Alcatel byder 1,9 milliarder kroner for Nortels 3G-forretning med alt tilbehør. Med købet sigter Alcatel efter at blive verdens tredjestørste udbyder af trådløs 3G-teknologi.

Franske Alcatel har blikket stift rettet mod det canadiske mobilselskab Nortels mobilforretning, som Alcatel ifølge et håndslag mellem de to virksomheder skal overtage for 1,9 milliarder kroner.

Købet skal sætte skub i Alcatels ambitioner om at bliver verdens tredjestørste udbyder af trådløs 3G-teknologi, skriver Financial Times.

Købet kommer i kølvandet på den planlagte overtagelse af Alcatels amerikanske konkurrencet, Lucent, som skal endeligt godkendes af selskabets aktionærer på torsdag.

Indtil videre har Alcatel og Nortel aftalt, at franskmændende skal overtage Nortels UMTS-forretning med alle relaterede aktiver som patenter, produkter og kontrakter med en stribe store kunder.

Nortel ønsker at sælge forretningsdivisionen for i stedet at kunne koncentrere sig om næste generation trådløst bredbånd og andre højvækst-markeder.

Selv peger Nortel på, at selskabets UMTS-forretning mangler både volumen og momemtum til at give den ønskede indtjening.

Nortel sidder ifølge Financial Times på omkring 10 procent af 3G-markeder, mens Alcatel har fire procent. Lucent har to procent, hvilket blandt andet skyldes, at selskabet satser mere på CDMA-teknologien.

Markedsførende er Nokia og Ericsson, der hver sidder på mere end 30 procent af markedet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere