Fagforbund: Godt hver femte it-ansat er bundet

Mere end hver femte danske it-ansatte er bundet til sin virksomhed med en eller flere klausuler, vurderer en række fagforbund. KMD og EDB Gruppen maner til besindelse.

Mere end hver femte it-medarbejder er bundet af en klausul i sin ansættelseskontrakt, hvis man medregner kundeklausuler, som kan pålægges alle typer af medarbejdere.

Det viser statistikker fra fagforbundene Prosa, Business Danmark og Ingeniørforeningen i Danmark.

- Klausulerne betyder, at det er svært at skaffe kvalificeret arbejdskraft, fordi arbejdskraften ikke kan flytte sig, når den er bundet af en klausul, siger Hanne Lykke Jespersen, faglig sekretær i Prosa.

Fastholder medarbejderne

Hun har tidligere peget på, at klausulerne ofte blot bruges til at fastholde medarbejdere mod deres vilje i stedet for at beskytte virksomhederne mod urimelig konkurrence.

Jens Neustrup Simonsen, landsformand for Business Danmark, sammenligner det med fodboldens verden:

- Hvis man havde konkurrenceklausuler inden for fodbold, så ville spillerne ikke have mulighed for at komme hen de steder, hvor de gør mest gavn og skaber flest resultater, siger han.

Konkurrenceklausuler binder, ifølge Jens Neustrup Simonsen, arbejdskraften uhensigtsmæssigt, så der ikke bliver skabt den vækst i samfundet, som der gerne skal være.

Samme melding kommer fra de øvrige fagforbund, der for alvor blæser til kamp mod klausulerne i en tid, hvor der er alvorlig mangel på især højtuddannede it-folk.

I modsætning til fagforbundene oplever virksomhederne ikke kontrakt-klausuler som et problem, når de skal ansætte nye medarbejdere.

Det gælder KMD, der med mere end 2.600 ansatte er en af landets største it-virksomheder.

I blot tre tilfælde ud af omkring 500 ansættelser har selskabet været nødt til at tage særlige forholdsregler på grund af en klausul, oplyser HR-direktør Bjarne Flyvbjerg.

Kundevendte ansatte får klausuler

KMD benytter dog også selv kontraktklausuler og har et par hundrede kontrakter med en eller anden form for konkurrenceklausul.

- Det er typisk de kundevendte medarbejdere, der får de her klausuler. Vi forsøger at forhindre, at medarbejdere går og tager alle kunderne med sig, siger Bjarne Flyvbjerg.

Tina Bodin, der er HR-direktør i EDB Gruppen med 850 ansatte, kan slet ikke huske noget tilfælde, hvor selskabet har haft problemer med at ansætte en medarbejder på grund af kontraktklausuler.

Fagforeninger overreagerer

- Jeg tror, at fagforeningerne overreagerer lidt på det her. Måske misforstår de det endda også lidt, siger Tina Bodin.

Hun oplyser, at EDB Gruppen slet ikke benytter sig af konkurrenceklausuler, mens virksomheden kun i særlige tilfælde anvender kundeklausuler.

- Ud af 850 mennesker har vi måske fem kundeklausuler. Men som udgangspunkt bruger vi det ikke. Vi har den holdning, at vi ikke skal tvinge folk til at være her, hvis folk ikke ønsker at være hos os, fortæller Tina Bodin.

Flere fagforbund forsøger i øjeblikket at få beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) til at kigge på problematikken omkring kontraktklausuler, selv om virksomhederne ikke oplever dem som et problem.

Også de hemmelige aftaler virksomhederne imellem står for skud.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S