Ufine metoder brugt i jagt på HP-sladrehank

Uroen ulmer fortsat i Hewlett-Packards bestyrelse, selv efter Carly Fiorinas afgang. Senest har selskabet muligvis brudt loven i jagten på et åbenmundet bestyrelsesmedlem.

It-giganten Hewlett-Packard er muligvis gået over stregen i selskabets jagt på det bestyrelsesmedlem, der flere gange lækkede fortrolige oplysninger fra lukkede bestyrelsesmøder til pressen.

Det fremgår af en rapport, som HP har indleveret til det amerikanske børstilsyn.

HP hyrede et eksternt konsulentfirma til at finde frem til den person fra bestyrelsen, der talte over sig trods fornyede advarsler.

Særlige efterforskere

Konsulentfirmaet benyttede sig af særlige efterforskere, som skaffede personlige oplysninger om flere bestyrelsesmedlemmer og ved hjælp af dem fik teleselskaberne til at udlevere oversigter over private telefonopkald.

Det er denne praksis, hvor efterforskerne udgav sig for at være de mistænkte bestyrelsesmedlemmer, der er rejst tvivl om.

Hele affæren kom frem, efter et andet bestyrelsesmedlem, Thomas Perkins, pludselig forlod bestyrelsen i maj.

Det viser sig nu, at Thomas Perkins gik i protest mod den måde, som efterforskningen blev håndteret på.

Efterforskningen førte frem til George Keyworth, som dog nægtede at gå af, da bestyrelsesformand Patricia Dunn, bad ham om det foran den samlede bestyrelse.

Det var denne episode, der angiveligt var for meget for Thomas Perkins, som er personlig ven af George Keyworth, hvorfor han gik i protest.

HP har nu hyret et advokatfirma til at undersøge, om der skete brud på reglerne i forbindelse med efterforskningen.

Samtidig er de amerikanske myndigheder gået ind i sagen på baggrund af Thomas Perkins protester over håndteringen af persondata.

- Det er set fra vores synspunkt en meget alvorlig sag på grund af omgangen med persondata, siger talsmand Nathan Barankin fra det californiske justitsministerium til nyhedsbureauet AP.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere