Dangaard rykker teltpælene op og bygger nyt

Dangaard Telecom opgiver det barak-liv som firmaets administration har dyrket siden forårets brand i hovedkvarteret i Padborg. Nyt domicil på vej i Aabenraa

Det Nordic Capital-ejede Dangaard Telecom har fået nok af den spejderhytte og de barakker, som har huset firmaets administration, siden koncernens hovedkvarter i Padborg brændte i foråret.

Derfor bygger teleforhandleren nu nyt domicil og flytter samtidig nordpå til Aabenraa.

- Vi kiggede på den bygning, vi levede i, og så traf vi simpelthen beslutningen om at bygge et nyt hovedkvarter. Vi ved, at vi med vores nye ejere kommer til at vokse meget krafitigt over de næste par år, siger koncerndirektør Michaél Køehn Milland.

Skal signalere succes

Det nye domicil bliver omkring 7.000 kvadratmeter og får plads til godt 300 ansatte.

Huset bliver bygget fleksibelt, så der er mulighed for at udvide efter behov, fortæller direktøren.

Ifølge Michaél Køehn Milland satser virksomheden på at bygningen kommer til at skille sig ud fra den gængse sønderjyske kontorbyggestil.

- Vi vil gerne have, at bygningen visualiserer, at vi er en virksomhed, som er på vej til at blive verdens største på sit felt. Det bliver et stort og dyrt byggeri, siger Michaél Køehn Milland.

Alligevel kan han endnu ikke udpege konkrete arkitekter eller materialevalg. Men han fortæller, at man satser på, at bygningen får et moderne og tidløst udtryk.

Medarbejderne vil til Aabenraa

Når virksomheden flytter hovedkvarteret nordpå til Aabenraa sker det blandt andet, fordi firmaets medarbejdere i en undersøgelse har svaret, at de helst vil have hovedkvarteret placeret her, fortæller direktøren.

Branden i Dangaard Telecoms hovedkvarter opstod i en afdeling med hårde hvidevarer kort før klokken 18 den 14. marts i år.

I første omgang forsøgte personalet selv at slukke branden, men måtte opgive, hvorefter 120 brandfolk brugte halvanden time på at slukke ilden.

Branden fik ingen produktions- eller handelsmæssige konsekvenser for firmaet, som stadig ikke har et klart billede af omkostningerne ved branden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra FPT Software

    Flere Nordiske Virksomheder Ser mod Øst for Succesfuld Digital Transformation

    Kunstig intelligens (AI) og digital transformation bliver i stigende grad centrale elementer i danske virksomheders strategier.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
    Iver har pr. 1. september 2025 ansat Marie Windekilde som Head of Cybersecurity Advisory. Hun skal især beskæftige sig med ledelse af konsulenter inden for cybersikkerhed. Hun kommer fra en stilling som Chief of Branch hos Forsvarets Efterretningstjeneste. Hun har tidligere beskæftiget sig med sikkerhed i forsvaret i mange år. Nyt job