Lokal it-forhandler udfordrer CBC-kæden

I frustration over ikke at kunne være kommet med i forhandlernettet CBC har Data-Larsen i Sakskøbing igangsat hvervekampagne til nyt dansk forhandlernet.

Størrelse bliver mere og mere afgørende for også lokale it-forhandlere.

Hvis de skal kunne tilbyde kunderne attraktive priser er de nødt til at opsøge indkøbsfællesskaber, så derfor søgte Brian Larsen, der er it-forhandler i Sakskøbing på Lolland, hvor han driver virksomheden Data-Larsen, om at komme med i forhandlerkæden CBC, der alene i fjor omsatte for omkring 700 millioner kroner.

Ikke plads

Men stor var hans overraskelse, da hans anmodning blev afvist - angiveligt med den begrundelse, at hans butik lå for tæt på en anden CBC-forhandler i Nykøbing.

– Mit indtryk var, at jeg ikke kunne komme med i CBC, fordi de havde geografiske hensyn at tage. Men det kan jeg ikke forstå, for konkurrence er da kun en god ting, og jeg synes ikke, at det kan betyde noget, at der er to forhandlere, der ligger i samme by, siger Brian Larsen.

Ny konkurrent

Afvisningen gjorde først Brian Larsen lidt knotten, men så tænkte han, at han jo stadig havde brug for at være en del af et større indkøbsfællesskab, så derfor fødtes tanken om, at han selv kunne tage initiativ til en fælles indkøbskæde for lokale it-forhandlere - i direkte konkurrence med forhandlerkæden CBC.

– Jeg tror godt på, at man kan etablere en kæde, hvor der er flere forhandlere i samme by. For selv om forhandlerne konkurrerer, så kan de også have glæde af at kunne samarbejde, så man kan trække på hinandens specialviden, siger Brian Larsen.

Allerede kontakt

Indtil videre er der dog kun tale om spæde tanker og løse skitser, men efter blandt andet omtale i kanalmagasinet CRN, har Brian Larsen fået flere henvendelser fra lokale it-forhandlere, der også var på udkig efter et fællesskab.

– Jeg har blandt andet haft kontakt med en jysk forhandler, der ligesom jeg ikke kunne komme med i CBC, så jeg tror, der er stor interesse for en ny organisation, siger han.

Hellere passe sin egen forretning

Brian Larsen forestiller sig, at de lokale forhandlere som minimum er Microsoft Small Business Specialist certificeret, så der findes en bund af fælles kompetencer, men han forestiller sig ikke, at han selv skal sidde og være direktør i et nyt multimillionkroners selskab.

– Det har jeg ikke tænkt på, men jeg vil helst være uafhængig af selskabet og kunne koncenbtrere mig om at drive mit eget selskab. Jeg er teknikker i bund og grund, og der er andre, der er bedre til det her. Jeg kan være en slags konsulent på projektet og være med til at få ideerne, siger han.

Bedre priser

Brian Larsen har forskellige modeller inde i hovedet og en af dem er en genoplivning af andelstanken.

– Vores problem er, at vi som små lokale forhandlere ikke kan få tilstrækkeligt attraktive priser fra leverandørerne, men hvis vi var mange, der stod sammen om fælles indkøb, ville vi også kunne få bedre priser, siger han.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S