Flyselskab forbyder Apple og Dell-bærbare

Flypassagerer i Virgin Atlanctics fly må ikke anvende bærbare computere fra Apple og Dell ombord på flyene mere. Virgin er bekymret over, hvorvidt batterierne kan bryde i brand.

Fremover må rejsende med flyselskabet Virgin Atlantic pænt afmontere deres bærbare computere, hvis de er bygget af Apple eller Dell.

Selskabet har udstedt et totalt forbud mod anvendelse af bærbare computere af disse mærker på selskabets internationale flyvninger på grund af brandfare.

Det sker, efter både Apple og Dell fornylig tilbagekaldte millioner af batterier, efter der havde været flere eksempler på, at batterierne var brudt i brand på grund af overophedning.

Reglen vil derfor fremover være, at bærbare computere fra Apple og Dell fremover kun kan komme ombord på flyene, hvis batterierne bliver fjernet og sikret, hedder det.

Ifølge Virgin er der drøftelser i gang med Dell og Apple. Forbudet mod computerne bliver fjernet, så snart der er fundet en afklaring på sikkerheds-problemet, hedder det.
Også flyselskabet Quanta har fornylig sagt nej til bærbare Apple- og Dell-computere på selskabets fly.

Apple tilbagekaldte i slutningen af august 1,8 millioner batterier, mens Dell en uge tidligere tilbagekaldte ikke mindre end godt fire millioner batterier i den største batteri-tilbagekaldelse nogensinde.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen