WiMAX er ikke længere en udkogt grøntsag

Der satses milliarder af kroner på ambitiøse WiMAX-projekter, og alle de store udstyrsproducenter er kommet på banen. Det er dog uklart, om det kommer til at gøre mest ondt på 3G, fiber eller kobber.

ComputerViews: På få måneder er WiMAX gået fra at være en af mange udkogte grønsager, der flyder rundt i teleindustriens forkortelsessuppe, til at blive en teknologi, som operatører og udstyrsproducenter er klar til at satse milliarder på.

Standarden, der er i familie med WiFi, tilbyder trådløs bredbåndsadgang med en udendørs dækning på omkring seks kilometer fra en basestation.

Den lover mange megabits båndbredde for en brøkdel af prisen for at stille et 3G netværk på benene eller for at grave fiber ud til hver eneste kunde.

Dele af industrien jubler

Dele af teleindustrien er begejstret.

Den amerikanske gigant Sprint lancerede i august en ambitiøs satsning på mobilt WiMAX, bakket op af investeringer på den respektable side af 15 milliarder kroner.

I Sverige har en WiMAX-auktion til næste år trukket 1.441 ansøgninger, oggså i Danmark foreventes It- og Telestyrelsen at uddele en række licenser i begyndelsen af 2007.

Udstyrsproducenterne har fanget signalet.

Alcatel og Samsung slog tidligere på året pjalterne sammen i en WiMAX alliance, Motorola og Intel deltager i Sprints store projekt, og Nokia kom i går på banen med en anbefaling af standarden til de operatører, der ikke har 3G licenser.

Men – vil skeptikeren påpege – det er jo ikke første gang vi bliver lovet, at en trådløs teknologi vil ændre verden.

For en fire-fem år siden var der for eksempel højstemte forventninger til Fixed Wireless Access som et seriøst alternativ til ADSL.

Flere selskaber satsede millioner på det, men med meget begrænset resultat.

Nu er den trådløse teknologi imidlertid blevet bedre, billigere og – måske vigtigst af alt - mobil.

Det er stadig uvist om WiMAX vil tage marked fra 3G, eller om den primært bliver en udfordrer til kobber og fiber.

Men ét er sikkert: Dens hastige udvikling skaber en ny og uforudsigelig dynamik i bredbåndsmarkedet.

ComputerViews er en ny analyseform herhjemme. Læs mere om ideen bag ComputerViews her

Hvis du har forslag eller kommentarer til emner, som du mener, at ComputerViews bør tage op til kritisk behandling, så send os en e-mail på computerviews@cw.dkdk.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S