NeoProcess og WM-data indgår forlig

Der er nu indgået forlig i jobkartel-sagen mellem NeoProcess og WM-data. Sagen blev ellers anket til Højesteret i august, efter NeoProcess blev dømt til at betale 500.000 kroner til WM-data.

De to parter i Højesteretssagen om non-solicitationsaftaler har nu indgået forlig, erfarer Computerworld.

Den 28. juli 2006 blev NeoProcess i Sø- og Handelsretten dømt til at betale en bod på en halv million kroner til WM-data for at have ansat to af WM-datas medarbejdere

Sagen blev i august anket til Højesteret. Men nu har de stridende parter altså indgået forlig.

- Vi er meget tilfredse med forliget, siger administrerende direktør hos NeoProcess, Søren Skovbølling.

Han vil dog ikke oplyse de nærmere detaljer omkring forliget, da de to parters advokater er blevet enige om, at man ikke skal udtale sig i sagen.

Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar til forliget fra Jesper Scharff, administrerende direktør hos WM-data.

Ærgerligt med forlig

Hos it-fagforeningen Prosa er man ærgerlige over forliget.

- Vi havde selvfølgelig set frem til at få de her ting afprøvet i Højesteret, siger Hanne Lykke Jespersen, faglig sekretær i Prosa.

Forliget får Prosa til at kræve, at beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen stiller et lovforslag nu.

- Der er ikke længere nogen undskyldning for ikke at gribe ind nu, siger Hanne Lykke Jespersen, faglig sekretær i Prosa.

Hun forklarer, at selvom beskæftigelsesministeren i sidste uge efter lang tids pres endelig meldte ud, at han nu vil forbyde de hemmelige aftaler, så har det været lidt uklart, hvad han mener.

- Bagefter har Claus Hjort jo oplyst, at nu skal han igen lige finde ud af, om det overhovedet er et problem. Så det har været lidt tvetunget, hvad han har sagt. Men nu skal der bare lovgivning til, siger Hanne Lykke Jespersen.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS