Adobe køber videosoftware-firma

Adobe vil være stærkere i den tiltagende konkurrence på markedet for video på nettet. Derfor har Adobe igen været på indkøb.

Softwaregiganten Adobe har købt videosoftware-firmaet Serious Magic i et forsøg på at få en fod ind på det voksende netvideo marked.

Serious Magic er kendt for sine brugervenlige videoredigeringsprogrammer til både erhvervs- og privatkunder. Programmerne kan både bruge til videosamtaler, videooptagelse og til at uploade levende billeder til blogs.

Efter opkøbet vil Adobe fortsætte salget af Serious Magics produkter. Men samtidig skal teknologierne implementeres i Adobes fremtidige produkter, fortalte firmaet onsdag.

Videosoftware bruges til Youtube

I forvejen producerer Adobe flere videoredigerings-værktøjer. Blandet andet Premiere Elements, som bliver benyttet til at levere flashvideo til internetsiderne Youtube.com og Myspace.com.

Californiske Serious Magic er privatejet, og de økonomiske forhandlinger om overtagelsen er endnu ikke afsluttet. Serious Magics administrerende direktør Mark Randall vil blive ansat som strategisk chef i Adobes Dynamic Media Division.

EFter opkøbet håber Adope at stå stærkere i konkurrencen på videomarkedet, hvor de vigtigste konkurrenter er Ulead, Corel og AIST.

Serious Magic er det andet firma, som Adobe køber op i denne måned. Tidligere på måneden investerede firmaet i Vektorgrafik-teknologi fra Actimagine, som skal bruges i programmer til flashvideo til mobiltelefoner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cloud

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Contract & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job