Opkøb bremser ansættelse af ny Cybercom-chef

Konsulenthuset Cybercom vokser kraftigt igen i år, hvor selskabet øger både overskud og omsætning. Jagten på koncernchefen Mats Alders’ efterfølger forsinkes dog af selskabets usikre ejerforhold.

Det er et konsulenthus i kraftig vækst, som Cybercoms koncernchef Mats Alders forlader i december.

Det ses ikke mindst på det netop afleverede kvartalsregnskab, hvor overskudsgraden stadig vokser støt.

Til trods for virksomhedens åbenlyse fremgang har man dog vanskeligheder med at få fundet afløseren for Mats Alders.

I begyndelsen af oktober modtog Cybercoms aktionærer nemlig et bud fra koncernen JCE Group, der dækker alt fra skovbrug til offshore olie og gas.

Uro i selskabet

Dette har givet lidt uro i selskabet. Det har især gjort det vanskeligt at rekruttere Mats Alders efterfølger på posten som koncernchef og administrerende direktør.

- Vi har flere kvalificerede kandidater, men de fleste vil jo gerne vide, hvem der ejer selskabet, så lige nu er det lidt på stand-by. Men tingene kan jo lige pludselig gå stærkt, sagde Cybercoms bestyrelsesformand Per-Eric Fylking på et pressemøde i forrige uge.

Det samme gælder i øvrigt også på ejerplanet, for efter buddet fra JCE Group har flere interesserede meldt sig, så der kan, ifølge Fylking, dukke nye konkurrerende bud op.

- Der findes tendenser i den retning, men indtil videre er der nok mest tale om høflige forespørgsler, sagde han.

Vokser i Øresundsregionen

For Cybercom er det dog ikke nødvendigvis målet at blive opkøbt netop nu.

Det går strygende, og virksomheden leder derfor selv efter mulige objekter til opkøb.

På pressemødet fremgik det, at Cybercom har identificeret flere mulige virksomheder, der formentlig vil kunne erhverves for 25-100 millioner svenske kroner.

Når det gælder den organiske vækst, så ansætter Cybercom fortrinsvis i Øresundsregionen i øjeblikket, men også koncernens indiske selskab vokser.

Omsætter for 33 millioner i Danmark

I forrige regnskabsår kunne den danske afdeling af Cybercom præstere en omsætning på godt 33 millioner kroner – eller lige omkring halvdelen af Cybercoms omsætning udenfor Sverige.

Overskudsgraden lå i 2005 på mere end 20 procent og den danske administrerende direktør Peter Keller-Andreasen havde da også i januar svært ved at få armene ned.

– Der er tale om en kometagtig udvikling, som vi kun kan være tilfredse med. Men det er også en understregning af vores bevidste satsning på høj fokus og højt fagligt niveau på Oracle og J2EE, sagde han dengang til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos