Juraekspert: Ok med teleselskaber som net-politi

Fogedretten har handlet helt efter bogen ved at overlade det til internetudbyderen Tele2 at lukke for adgangen til Allofmp.com. Professor Mads Bryde Andersen fra Københavns Universitet giver sit syn på sagen.

Der er intet i vejen for, at man overlader det til en privat virksomhed at fungere som ”internetpoliti”.

Fogedrettens kendelse, hvor internetudbyderen Tele2 er blevet pålagt at hindre kundernes adgang til webstedet Allofmp3.com, er derfor helt i orden.

Det mener Mads Bryde Andersen, der er professor ved juridisk fakultet på Københavns Universitet, med fokus på blandt andet IT-ret og immaterialret.

Mads Bryde Andersen anfører dog, at han ikke kender sagen i detaljer eller selve fogedrettens kendelse, men alene forholder sig til den juridiske behandling og selve det principielle i at lade en internetudbyder fungere som kontrolmyndighed i denne type sager.

- Beslutningen om at lade en privat virksomhed fungere som kontrolmyndighed, stammer fra EU-direktivet om e-handel, som kom i sommeren 2000, siger Mads Bryde Andersen.

Han peger på, at løsningen måske ikke er optimal, men den bedste vi har.

Intet at komme efter

- Det gælder især i situationer, hvor man må gribe ind over for handlinger, der udgår fra et andet land, som er i strid med dansk lovgivning, men som henvender sig til danske forbrugere, siger Mads Bryde Andersen.

Mads Bryde Andersen forstår således godt, at mange har undret sig over, at fogedrettens afgørelse lægger det over til internetudbyderne at håndtere en blokering af Allofmp3.com, men mener samtidig, at der ikke er noget at komme efter.

- Jeg mener ikke, der kan herske tvivl om, at webstedet Allofmp3.com er i strid med den danske ophavsretslovgivning. Målet er således at lukke for adgangen til tjenesten i Danmark og her er det nærmeste at få internetudbyderne til at stå for den håndtering, siger Mads Bryde Andersen.

Tele2 fulgte fogedrettens kendelse og lukkede for kundernes adgang til Allofmp3.com i torsdags, men har dog kæret kendelsen til landsretten.

Læs mere om Allofmp3 i fredagens trykte udgave af Computerworld.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura