Korruptionsskandale i Siemens efterforskes

Korruption for 100 millioner Euro er blevet afsløret hos den tyske industrigigant Siemens. Pengene er blevet brugt til at vinde kontrakter til selskabet. Sagen efterforskes af politiet og skattemyndighederne, og foreløbig er 12 personer mistænkt for at være involveret.

Politiet i Tyskland er i gang med at efterforske en omfattende korruptionsskandale i industrigiganten Siemens AG.

Efterforskningen har afdækket en hemmelig ”pengekasse” på 100 millioner Euro, der ifølge de tyske anklagere i München har været anvendt til bestikkelse. Bestikkelsen på minimum de 100 millioner Euro er udbetalt fra selskabets telefondivision i forsøg på at vinde kontrakter og aftaler.

I torsdags – den 16. november – anholdt politiet således fem mistænkte, herunder en tidligere afdelingschef, efter at man dagen før havde gennemført en razzia mod 30 Siemens-kontorer i Tyskland.

12 mistænkes for bestikkelse

I alt er 12 personer mistænkt for at have brugt selskabets penge på bestikkelse, for at vinde kontrakter. Bestikkelsespengene er udbetalt via udenlandske bankkonti, primært i Schweiz.

Blandt de aftaler selskabet har ”vundet” på denne måde, er en kontrakt for de sikkerhedssystemer, der blev anvendt under de Olympiske Lege i 2004 i Athen.

Razziaen i onsdags involverede 270 efterforskere fra skattemyndighederne, politiet og anklagemyndigheden, der gennemsøgte selskabets hovedsæde i München samt afdelingen i byen Erlangen, tillige med forskellige kontorer i Schweiz.

Dagbladet Süddeutsche Zeitung har nævnt, at myndighedernes razzia også omfattede Klaus Kleinfelds, selskabets topchefs, kontor, men dette har Siemens ikke selv bekræftet.

Den nye skandale kommer på et tidspunkt, hvor Siemens allerede har det svært. Selskabet har igennem nogen tid været skydeskive i sagen om kollapsen for den tyske telefonproducent BenQ Mobile, ligesom flere andre anklager om korruption har floreret.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo