Danske firmaer vil have åbne standarder

Danske virksomheder har større interesse i at indføre åbne standarder i forretningen end konkurrenterne i resten af Norden, viser en undersøgelse, som IDC har gennemført.

Danske virksomheder er længere fremme end deres nordiske konkurrenter med indførelsen af åbne standarder i driften. Det viser en analyse, som analysevirksomheden IDC har gennemført.

Det skyldes at der i Danmark har været en større offentlig debat om de åbne standarder end i vores nabolande.

- Debatten om åbne standarder og Microsoft har ikke nået den samme højde i de andre nordiske lande, siger Per Andersen, administrerende direktør i IDC.

Bombarderet med budskabet

Det betyder ifølge Per Andersen, at en masse virksomheder herhjemme i højere grad er blevet bombarderet med budskabet om, hvor vigtige de åbne standarder er, fortæller han.

Alligevel understreger IDC, at er interessen for de åbne standarder er udbredt og stigende, også i resten af de nordiske lande.

Det skyldes, at de åbne standarder er en del af den grundlæggende udvikling indenfor softwarearkitektur.

- Man søger til stadighed efter at komme væk fra systemer, som ikke hænger sammen og fra data, som opbevares forskellige steder, siger Per Andersen.

Derfor er interoperabilitet ifølge direktøren meget vigtig for virksomhederne.

Og interoperabilitet er i dag lig med standarder, hvor det for nogle år siden i stedet handlede om ensuite –tankegangen.

Åbne standarder giver dynamik

- Software i virksomhederne er blevet utroligt komplekst og udvikler sig hele tiden, siger direktøren.

Derfor er virksomhederne ifølge Per Andersen nødt til at droppe strategien om den hårde integration og i stedet sammenkæde softwaresystemerne mere dynamisk på tværs af platforme, software og fremtidige krav.

- Hvis man få alle softwareleverandører i denne verden til at gå ind for nogle bestemte interface-standarder, så er vi i al fald nået et stykke er vejen, siger Per Andersen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job