Mp3-afspillere kan blive forbudt i Australien

Et lovforslag om at forbyde udstyr, der kan benyttes til piratkopiering, er lige nu centrum i en kraftig debat ”down under”.

På samme måde som i resten af verden er ophavsrettrigheder en varm kartoffel i Australien.

Mest debatteret er et nyt lovforslag, der går ud på, at det skal være ulovligt at være i besiddelse af udstyr, som kan anvendes til piratkopiering.

Hvis lovforslaget bliver vedtaget, kan det betyde, at en person, der ejer en videomaskine, computer eller mp3-afspiller, risikerer at blive mødt med en bøde på små 300.000 kroner eller en fængselsdom på op til fem år.

Justitsminister Philip Ruddock siger, at hensigten med lovforslaget ikke er at ramme ”almindelige borgere”, men derimod de personer, som piratkopierer i stor skala.

Trods alle forsikringer om at loven ikke vil blive misbrugt, er mange australiere dog stærkt bekymrede for omfanget af lovgivningen.

Ifølge Brian Fitzgerald, der er chef for juristuddannelsen på Queensland University, vil en stor del af Australiens befolkning blive de facto kriminelle, hvis lovforslaget gennemføres.

Eksempelvis kan en ung pige, der uploader en film til YouTube, hvor hun mimer til sin favoritsang, idømmes store bøder for brud på ophavsretten, som kraft af det nye lovforslag.

Lovforslaget forventes at blive behandlet inden for de nærmeste måneder i det australske parlament.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S